Programul Slujbelor
Istoricul Parohiei Preotul Paroh Organele Parohiale Credinciosii Bisericii Programul Slujbelor

 

Arhiepiscopia  Ortodoxă a Sibiului
Protopopiatul Făgăraş

Parohia Ucea de Sus

CUPRINS

 2017

Perioada Octoihului
15 Nov.- 3 Dec. 2017
22 Oct. - 12 Nov. 2017
17 Sept. - 22 Oct. 2017
26 Aug. - 17 Sept. 2017
1 - 20 Aug. 2017
2 - 30 Iul. 2017
11 Iun. - 2 Iul. 2017

Perioada Penticostarului
7 Mai - 10 Iun. 2017
16 Apr. - 7 Mai 2017

Postul Mare
9 - 16 Apr. 2017
2 - 9 Apr. 2017
26 Mart. - 2 Apr. 2017
19 - 26 Mart. 2017
5 - 19 Mart. 2017
26 Feb. - 5 Mart. 2017

 

Perioada Octoihului
5 - 26 Feb. 2017
15 Ian. - 5 Feb. 2017
1-15 Ian. 2017

 2016

Perioada Octoihului
9 - 31 Dec. 2016
15 Nov. - 6 Dec. 2016
23 Oct. - 13 Nov. 2016
25 Sept. - 23 Oct. 2016
4- 25 Sept. 2016
7 Aug. - 4 Sept. 2016
17 Iul. - 7 Aug. 2016

Perioada Penticostarului

20 Iun. - 17 Iul. 2016
22 Mai - 19 Iun. 2016
1 - 22 Mai 2016

Postul Mare
17 Apr. - 1 Mai 2016
10 - 17 Apr. 2016
3 - 10 Apr. 2016
27 Mart. - 3 Apr. 2016
20- 27 Mart. 2016
13 - 20 Mart. 2016

Perioada Octoihului
21 Feb. - 13 Mart. 2016

1 Ian - 14 Feb. 2016

 2015

Perioada Octoihului
6- 31 Dec. 2015
18 Oct. - 6 Dec. 2015
14 Sept. - 18 Oct. 2015
16 Aug. - 14 Sept. 2015
3- 16 Aug. 2015
5 Iul. - 3 Aug. 2015
7 - 29 Iun. 2015

 

Perioada Penticostarului
17 Mai - 7 Iun. 2015
19 Apr. - 17 Mai 2015
12- 19 Apr. 2015

Postul Mare
5- 12 Apr. 2015
29 Mart. - 5 Apr. 2015
22 - 29 Mart. 2015
15 - 22 Mart. 2015
8 - 15 Mart. 2015
1 - 8 Mart. 2015
22 Feb. - 1 Mart. 2015

Perioada Octoihului
8 - 22 Feb. 2015
18 Ian. - 8 Feb. 2015
1 - 18 Ian. 2015

  2014

Perioada Octoihului
21 - 31 Dec. 2014
7 - 21 Dec. 2014
16 Nov - 7 Dec. 2014
19 Oct. - 15 Nov. 2014
21 Sept - 19 Oct. 2014
17 Aug. - 14 Sept. 2014
3- 17 Aug. 2014
29 Iun. - 2 Aug. 2014
15 - 29 Iun. 2014

Perioada Penticostarului
25 Mai - 15 Iun. 2014
27 Apr. - 25 Mai 2014
20 - 27 Apr. 2014

Postul Mare
13 - 20 Apr. 2014
6 - 13 Apr. 2014
30 Mart. - 6 Apr. 2014
23 - 30 Mart. 2014
16 - 23 Mart. 2014
9 - 16 Mart. 2014
2 - 9 Mart. 2014

Perioada Octoihului
18 Ian. - 1 Mart. 2014
1 - 12 Ian. 2014

  2013

Perioada Octoihului
8 - 31 Dec. 2013
24 Nov. - 8 Dec. 2013
20 Oct. - 24 Nov. 2013
6 - 20 Oct. 2013
15 Sept. - 6 Oct. 2013
1 - 15 Sept. 2013
11 - 31 Aug. 2013
28 Iul. - 11 Aug. 2013
30 Iun. - 28 Iul. 2013

Perioada Penticostarului
16- 30 Iun. 2013
26 Mai - 16 Iun. 2013
12 - 26 Mai 2013
5 - 12 Mai 2013

Postul Mare
28 Apr. - 5 Mai 2013
21 - 28 Apr. 2013
14 - 21 Apr. 2013
7 - 14 Apr. 2013
31 Mart. - 7 Apr. 2013
24 - 31 Mart. 2013
17 - 24 Mart. 2013

Perioada Octoihului
3 - 17 Mart. 2013
10 Feb.. - 3 Mart. 2013
27 Ian. - 10 Feb. 2013
6- 27 Ian. 2013

  2012

Perioada Octoihului
30 Dec. 2012 - 6 Ian. 2013
16- 30 Dec. 2012
2- 16 Dec. 2012
25 Nov.- 2 Dec. 2012
11 - 25 Nov. 2012
4 - 11 Nov. 2012
21 Oct. - 4 Nov. 2012
16 Sept. - 21 Oct. 2012
9 - 16 Sept. 2012
26 Aug. - 9 Sept. 2012
12 - 26 Aug. 2012
29 Iul. - 12 Aug. 2012
22 Iul. - 5 Aug. 2012
24 Iun. - 22 Iul. 2012

Perioada Penticostarului
10 - 24 Iun. 2012
27 Mai - 10 Iun. 2012
6 - 27 Mai 2012
22 Apr. - 6 Mai 2012
15- 22 Apr. 2012
 

     Postul Mare
8 - 15 Apr. 2012
1 - 8 Apr. 2012
25 Mart. - 1 Apr. 2012
18 - 25 Mart. 2012
11 - 18 Mart. 2012
4 - 11 Mart. 2012
26 Feb. - 4 Mart. 2012

Perioada Triodului
12 - 26 Feb. 2012

29 Ian. - 12 Feb. 2012
1 - 29 Ian. 2012

    2011

Perioada Octoihului
18 Dec. 2011 - 1 Ian. 2012
11 - 18 Dec. 2011
4 - 11 Dec. 2011
27 Nov. - 4 Dec. 2011
20 - 27 Nov. 2011
13 - 20 Nov. 2011
30 Oct. - 13 Nov. 2011
23 - 30 Oct. 2011
9 - 23 Oct. 2011
18 Sept. - 9 Oct. 2011
11 - 18 Sept. 2011
4 - 11 Sept. 2011
28 Aug. - 4 Sept. 2011
14- 28 Aug. 2011
7- 14 Aug. 2011
31 Iul.- 7 Aug. 2011
24 - 31 Iul. 2011
3 - 24 Iul. 2011
19 Iun. - 3 Iul. 2011

Perioada Penticostarului
5- 19 Iun. 2011
22 Mai - 5 Iun. 2011
1 - 22 Mai 2011
24 Apr. - 1 Mai 2011

  Postul Mare
17 - 24 Apr. 2011
10 - 17 Apr. 2011
3 - 10 Apr. 2011
27 Mart. - 3 Apr. 2011
20 - 27 Mart. 2011
13 - 20 Mart. 2011
6 - 13 Mart. 2011

  Perioada Triodului
13 Feb. - 6 Mart. 2011


30 Ian. - 13 Feb. 2011
2- 30 Ian. 2011

     

    2010

 

27 Dec. 2009 - 3 Ian 2010
3- 10 Ian 2010
10- 24 Ian 2010

Perioada Triodului
24- 31 Ian 2010
31 Ian.- 7 Feb. 2010
7- 14 Feb. 2010
  Postul Mare
14- 21 Feb. 2010
21- 28 Feb. 2010
28 Feb. - 7 Mart. 2010
7 - 14 Mart. 2010
14 - 21 Mart. 2010
21 - 28 Mart. 2010
28 Mart. - 4 Apr. 2010


Perioada Penticostarului
4 - 11 Apr. 2010
11 - 18 Apr. 2010
18 - 25 Apr. 2010
25 Apr. - 9 Mai 2010
9 - 16 Mai 2010
16 - 30 Mai 2010


Perioada Octoihului
30 Mai -13 Iun. 2010
13 -20 Iun. 2010
20 -27 Iun. 2010
27 Iun. - 11 Iul. 2010
11 - 25 Iul. 2010
25 Iul. - 1 Aug. 2010
1 - 8 Aug. 2010
8 - 15 Aug. 2010
15 Aug. - 5 Sept. 2010
5 - 12 Sept. 2010
12 - 19 Sept. 2010
19 Sept. - 3 Oct. 2010
3 - 17 Oct. 2010
17 - 24 Oct. 2010
24 Oct. - 7 Nov. 2010
7 - 14 Nov. 2010
14 - 21 Nov. 2010
21 - 28 Nov. 2010
28 Nov. - 5 Dec. 2010
5 - 12 Dec. 2010
12 - 19 Dec. 2010
19 - 26 Dec. 2010
26 Dec. 2010 - 2 Ian. 2011

2017

1-15 Ian. 2017

1 Duminică: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou; Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
                ora: 9,00: Utrenia; 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,30: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

2 Luni: ora: 10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna

3 Marți: ora:10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de la râu şi deal

4 Miercuri: ora: 9,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor –– partea de jos a satului( 1-102) (Harți)

5 Joi Ajunul Botezului Domnului (POST) ora 8,00: Ceasurile Ajunului Bobotezei
          9,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de sus a satului(de la 104 în sus)

6 Vineri: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza) (Harți)
               ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari; 8,00: Binecuvântarea apelor
                   16,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Sâmbătă: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 16,00: Vecernia

8 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00:: Vecernia cu cateheza

14 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

15 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  11,00: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2016;
                  11,30: Distribuirea stranelor vacante(Biserică)
                 16,00: Vecernia cu cateheza:

 

Obs.: Parohia Ortodoxă Ucea de Sus urează tuturor credincioşilor: sănătate, pace, bucurie întru Duhul Sfânt şi un călduros La Mulţi Ani!
  Duminică 15 Ian 2017 stranele vacante disponibile se vor încredința funcție de vârstă și prezența la Biserică și NU prin LICITAȚIE! Doritorii se pot înscrie la Pangarul Bisericii.

15 Ian. - 5 Feb. 2017

  15 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  11,00: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2016;
                  11,30: Distribuirea stranelor vacante(Biserică)
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Sf. Atanasie și Chiril, Arhiep. Alexandriei

21 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

22 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia cu cateheza: Sf. Grigorie Teologul

28 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

29 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi 17,00: Spovedanie

30 Luni: †) Sf. Trei Ier: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur
                 ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
                    16,00: Acatistul Sf. Trei Ierarhi cu cateheza: Sf. Ioan Gură de Aur

1 Miercuri:  Înainteprăznuirea Întâmpinării Domnului
                   ora 16,00: Vecernia cu litie; 17,00: Spovedanie

2 Joi: (†) Întâmpinarea Domnului
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Paraclisul Maicii Domnului

4 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

5 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului – Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
          ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,30: Vecernia cu cateheza:Sf. Mc. Haralambie

5 - 26 Feb. 2017

5 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului – Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
          ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Vecernia cu cateheza: Sf. Mc. Haralambie

11 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

12 Duminica a 34 după Rusalii(a întoarcerii Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00: Vecernia cu cateheza: Sf. Martinian

18 Sâmbătă:  Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
              ora 8,00 Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                    8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  9,45: Pomenirea morţilor
                   16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

19 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Vecernia cu cateheza: Sf. Policarp

25 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor;16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

26 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; cu cateheza: Gânduri la început de post

26 Feb. - 5 Mart. 2017

26 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; cu cateheza: Gânduri la început de post

27 Luni: ora 17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                                           Cuvânt de folos din Pateric

28 Marţi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                     Cuvânt de folos din Pateric

1 Miercuri: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                            Cuvânt de folos din Pateric

2 Joi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                                     Cuvânt de folos din Pateric

3 Vineri: ora: 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                      Cuvânt de folos din Pateric

4 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul); 17,00: Vecernia şi  Spovedanie

5  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (1)

 

Obs: În perioada 5 - 25 Mart. 2017 se face colecta pentru Fondul Central Misionar

5 - 19 Mart. 2017

5  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
17,00:Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt de folos:”Copiii din tren coboară la prima” (1)

6 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (I1)

7 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (II1)
                18,00: Spovedanie

8 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (1V)

9 Joi: Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
              ora 8,00 Canonul din Minei a Sf. 40 Mucenici din Sevastia
                   8,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                 17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (V)
                 18,00: Spovedanie

10 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (V1)

11 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

12 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (VI1)

13 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (IX)

14 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (X)
                  18,00: Spovedanie

15 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt din Pateric

16 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XI)
               18,00: Spovedanie

17 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt din Pateric

18 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                       17,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

19 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,00: Taina Sfântului Maslu

19 - 26 Mart. 2017

19 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,00: Taina Sfântului Maslu

20 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XII)

21 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XIII)
                  18,00: Spovedanie

22 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt din Pateric

23 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
             17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XIV)
               18,00: Spovedanie

24 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
            18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)
           20,30: Spovedanie

25 Sâmbăta: (†) Buna Vestire(Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   10,30 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                   17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

26 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     18,00: Paraclisul Maicii Domnului
                        Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XV)

 

Obs: Conform rânduielilor bisericeşti(Molitfelnic) în Săptămâna mare  10-15. Apr. nu se spovedeşte decât în cazuri excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată.

26 Mart. - 2 Apr. 2017

26 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     18,00: Paraclisul Maicii Domnului

27 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XV)

28 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XVI)

29 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
          19.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul; 20,30: Spovedanie

30 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)

31 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    19.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu; 20,00: Spovedanie

1 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul zilei din Triod; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul);
      18,00: Vecernia şi  Spovedanie

2 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                      18,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XVII)

2 - 9 Apr. 2017

2 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                      18,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XVII)

3 Luni: ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
            18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XVIII)

4 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
       18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”Copiii din tren coboară la prima” (XIX)
       19,00: Spovedanie

5 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
             15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)

6 Joi : ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos”Copiii din tren coboară la prima” (XX)
19,00: Spovedanie

7 Vineri ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)

8 Sâmbăta lui Lazăr
           ora 8,00: Utrenia; 9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
               18,00: Vecernia ; 18,45 Spovedanie

9 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Cuvânt de folos: Iosif

9 - 16 Apr. 2017

9 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Cuvânt de folos: Iosif cel preafrumos

10 Luni: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                   19,00: Denie; Cuvânt de folos: Pilda celor zece fecioare

11 Marţi: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
           19,00: Denie Cuvânt de folos: Femeia cea păcătoasă care a uns cu mir pe Domnul

12 Miercuri: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                         19,00: Denie Cuvânt de folos: Spălarea picioarelor, Cina cea de taină, Rugăciunea cea mai presus de fire, Vânzarea Domnului;
                        20,00 Spovedanie
 
13 Joi: ora 7,00: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
       19,00: Denia celor 12 Evanghelii Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos; 

14 Vineri: ora 8.00 Ceasurile Paştelui
                     10,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                     19,00: Prohodul Domnului

15 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

16 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           3,30 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

16 Apr. - 7 Mai 2017

16 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

17 Luni: (†) Sfintele Paşti
         ora 8,45: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia

18 Marţi: (†) Sfintele Paşti
        ora 8,45: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia

20 Joi:18,00 Vecernia

21 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii (Harţi – nu se ţine post)
        ora 8,45 Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie ; 11,00 Sfinţirea Apei; 18,00 Vecernia

22 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

23 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă

           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
              11,30:Procesiunea de ocolire a Bisericii mici
              18,00: Acatistul Sf. Mc. Gheorghe (Biserica mică)

24 Luni:†) Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropol. Transilvaniei
            ora 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

29 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

30 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
      ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
           18,00 Vecernia cu cateheza: pericopa Apostolică

6 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

7 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
        18,00 Vecernia  cu cateheza: pericopa Apostolică

7 Mai - 10 Iun. 2017

7 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
        18,00 Vecernia  cu cateheza: pericopa Apostolică

13 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

14 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Acatistul Învierii Domnului

20 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia cu Litie;  18,45: Spovedanie

21 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
                   †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena
         ora:  8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Acatistul  Sf. Împăraţi Constantin şi mama sa Elena

24 Miercuri: Odov. Praznicului Învierii  ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

25 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
               8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             10,45: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei); 11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
             18,00 Vecernia cu cateheza

27 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

28 Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
                8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                             Ziua Internațională a Copilului
                   16,30: Te Deum (Biserică)
                  17,00: Program special dedicat Zilei Internaţionale a Copilului (Concurs ”Cine știe câștigă”, tombolă, alte surprize…) (Căminul Culturl Ucea de Sus)

 

3 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
ora 8,00: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (Biserica mică)
    10,00 Parastas - Pomenirea Morţilor;
   18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

4 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,30 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

5 Luni:(†) Sfânta Treime
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza; Sfânta Treime

10 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

 

Obs:  ► Tombolă cu premii surpriză pentru fiecare copil posesor al unui tichet distribuit gratuit duminică 28 mai 2017 după săvârşirea Sf. Liturghii
             Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea se face dezlegare la peşte.
            ► Lucrările de amenajare la locurile de veci(borduri, cruci) se fac NUMAI cu aprobarea scrisă a Pr. Paroh, sub supravegherea Epitropului și în prezența vecinilor aparținători locului de veci în cauză.

11 Iun. - 2 Iul. 2017

11 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        16,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 16,30 Taina Sf. Maslu

12 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

17 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie Dez. peşte

18 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sf. Români.– Matei 4,18-23) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza: ”Nașterea de Sus” (I); 19,00: Spovedanie

19 Luni: ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                            8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  10,00: Spovedanie

21 Miercuri: ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                            8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  10,00: Spovedanie

23 Vineri: ora 18,00 Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

24 Sâmbătă: †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul (Dezlegare la peşte)
        ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            18,00:Vecernia; 18,45 Spovedanie

25 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33) Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza ”Nașterea de Sus” (II)

28 Miercuri: ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

29 Joi: (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
        ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00: Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavel cu  cateheza”Nașterea de Sus” (III)

1 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie

2 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
         ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
              18,00: Vecernia cu cateheza”Nașterea de Sus” (IV)

2 - 30 Iul. 2017

2 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
         ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
              18,00: Vecernia cu cateheza”Nașterea de Sus” (IV)

1 Sâmbătă: ora 18,00: Vecernia

9 Duminica 5-a dR (Vindecarea demonizaţilor din ţinutul Gadareni– Mt. 8,28-34; 9,1)
          ora 8,30: Utrenia9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

15 Sâmbătă: ora 18,00: Vecernia

16 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
           18,00 Acatistul Bunei Vestiri

19 Miercuri ora: 18,00 Vecernia  în cinstea Sf. Ilie Tesviteanul

20 Joi: †) Sfântul Măritul Proroc Ilie Tesviteanul
           ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Acatistul Sf. Ilie Tesviteanul cu cateheza”Nașterea de Sus” (V)

22 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie

23 Duminica 7-a d R (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
     ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00 Vecernia cu cateheza”Nașterea de Sus” (VI)

29 Sâmbătă: ora 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

30 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
                ora 8,30: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         18,00 Vecernia cu cateheza”Nașterea de Sus” (VII)

1 - 20 Aug. 2017

1 Marți: Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului

2 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie ; 9,30: Spovedanie

4 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie;            

5 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor;
                        18,00: Vecernia cu Litie ;18,45: Spovedanie

6 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
            (†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Vecernia cu cateheza”Nașterea de Sus” (VII); 18,45: Spovedanie

9 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie ; 9,30: Spovedanie

12 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia ;18,45: Spovedanie

13 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza”Nașterea de Sus” (VIII) 19,00: Spovedanie

14 Luni ora: 15,30 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului;
                17,30 Denia Prohodului Maicii Domnului

15 Marți: (†) Adormirea Maicii Domnului 
               ora 8,30: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Paraclisul Maicii Domnului

19 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

20 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia  cu cateheza”Nașterea de Sus” (IX)

26 Aug. - 17 Sept. 2017

26 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

27 Duminica a 12 a după Rusalii(Tânărul bogat Matei 19, 16-26)
 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie 18,00 Vecernia - cateheza”Nașterea de Sus” (X)

28 Luni: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

29 Marți: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 18,00:Vecernia cateheza”Nașterea de Sus” (XI)

2 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 19,00: Spovedanie

3 Duminica a 13 a după Rusalii(Pilda lucrătorilor răi Matei 21, 33-44)
ora 8,30:Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie 18,00Vecernia - cateheza Canonul iconografic (I)

7 Joi: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

8 Vineri (†) Naşterea Maicii Domnului (Dezlegare la pește)
         ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00:Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Canonul iconografic (II)

9 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 19,00: Spovedanie

10 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Con. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
Ora8,30:Utrenia; 9,30:Sfânta Liturghie 18,00Vecernia-cateheza Canonul iconografic (III)

13 Miercuri: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

14 Joi: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
   10,45: Sfințirea Altarului de vară; Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                18,00: Acatistul Sf. Cruci cu cateheza Canonul iconografic (IV)

16 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

17 Duminica după Înălț. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00: Vecernia cu cateheza  Canonul iconografic (V)

17 Sept. - 22 Oct. 2017

23 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

24 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Vecernia cu cateheza Canonul iconografic (VI) 

30 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

1 Duminica a 19-a după Rusalii(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Lc 6:31-36) (†) Acoperământul Maicii Domnului
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Acatistul Acop. Maicii Domnului cu cateheza Canonul iconografic (VII)

7 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

8 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza Canonul iconografic (VIII)

13 Vineri  ora 17,00 Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

14 Sâmbăta:†) Sfânta Cuvioasă Parascheva
  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

15 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza Canonul iconografic (IX)

21 Sâmbătă: †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel
           ora 8,00: Acatistul Sf. Cuv Mărturisitori ardeleni
 8,30: Sfânta Liturghie; 10,00 Pomenirea morţilor; 17,00:Vecernia ; 18,00: Spovedanie

22 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39);
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Vecernia cu cateheza Canonul iconografic (X)

22 Oct. - 12 Nov. 2017

22 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39);
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Vecernia cu cateheza Canonul iconografic (X)

25 Miercuri : ora 17,00: Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

26 Joi †) Sf. Mare Mucenic Dimitrie
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Au
                17,00: Acatistul Sf. Mc. Dimitrie cu cateheza:Canonul iconografic (XI)

28 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

29 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XII)

4 Sâmbăta Moșilor de Toamnă
                      ora 8,00 Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                            8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                            10,00: Parastas de obște
                 ;          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

5 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Vecernia cu cateheza:Canonul iconografic (XIII)

7 Marți: ora 7,00: Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

8 Miercuri: †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril (POST)
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00; Acatistul Sf. Arhangheli cu cateheza Canonul iconografic (XIV)

11 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

12 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XV)

15 Nov. - 3 Dec. 2017

15 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

17 Vineri: Spovedanie pe la casele bolnavilor

18 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor;  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

19 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Lc 12:16-21)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30:Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XVI)

20 Luni:ora: 16,00: Vecernia cu litie; 17, 00: Spovedanie

21 Marți: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Paraclisul Micii Domnului; cu cateheza: Canonul iconografic (XVII)
                 17,00: Spovedanie

22 Miercuri: Spovedanie la casele bolnavilor

24 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

25 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

26 Duminica a 30-a d R(Dregătorul bogat – La 18:18-27) (Dezlegare la peşte)
   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie; 11,00: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca;
        16,00:Vecernia cateheza: Canonul iconografic (XVIII), 17,00: Spovedanie

29 Miercuri: Spovedanie la casele bolnavilor; 16,00: Vecernia cu litie;17, 00: Spovedanie

30 Joi: †) Sf. Ap. Andrei; †) Sf. Andrei Șaguna, (Dez.  la peşte)
   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00:Acatistul Sf. Andrei Șaguna, cateheza: Canonul iconografic (XIX);

1 Vineri: Ziua naţională a României LA MULŢI ANI ROMÂNIA
                ora 9,00:Te-Deum; 9,30: Spovedanie

2 Sâmbătă: ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte); 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

3 Duminica a 31-a după Rusalii(Vindexcarea orbului din Ierihon – Lc 18:35-48) (Dez. la peşte)
      ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          16,00: Vecernia cateheza: Canonul iconografic (XX);

 

 

2016

1 Ian. - 14 Feb. 2016   

1 Vineri: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou;
                ora: 9,00: Utrenia; 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,30: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

2 Sâmbătă: ora: 11,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna
                          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

4 Duminica dinaintea Botezului Domnului(Mc 1,1-8: LC2, 20-21; 40-52)
                ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
11,30: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2015;
14,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de la râu şi deal

4 Luni: ora: 9,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor –– partea de jos a satului( 1-102)

5 Marți Ajunul Botezului Domnului (POST) ora 8,00: Ceasurile Ajunului Bobotezei
          9,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de sus a satului(de la 104 în sus)

6 Miercuri: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari; 8,00: Binecuvântarea apelor
                   16,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Joi: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 16,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul

9 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

10 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         11,30: Distribuirea stranelor vacante(Biserică)
                       16,00:: Vecernia

16 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

17 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Coloseni 1,12-18

23 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

24 Duminica a 31 după Rusalii(Vindecarea orbului din Ierihon – Luca 18, 35-43)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: I Tim, 1,15-17

29 Vineri: ora 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi 17,00: Spovedanie

30 Sâmbătă: †) Sf. Trei Ier: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur
                 ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
                    16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

31 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia cu cateheza: I Tim. 4,9-15

1 Luni:  Înainteprăznuirea Întâmpinării Domnului
                   ora 16,00: Vecernia cu litie; 17,00: Spovedanie

2 Marți: (†) Întâmpinarea Domnului
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Paraclisul Maicii Domnului

6 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

7 Duminica a 16 după Rusalii(Pilda talanților – Matei 25, 14-30)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia cu cateheza: 2 Cor. 6,1-10

13 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

14 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia cu cateheza: 2 Cor. 6,16-18; 7,1

21Feb. - 13 Mart. 2016   

21 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului – Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
          ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,30: Vecernia cu cateheza: II Timotei 3, 10-15

27 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,30: Vecernia; 17,15: Spovedanie

28 Duminica a 34 după Rusalii(a întoarcerii Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,30: Vecernia cu cateheza: I Corinteni 6, 12-20

5 Sâmbătă:  Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
              ora 8,00 Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                    8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  9,45: Pomenirea morţilor
                   16,30: Vecernia; 17,15: Spovedanie

6 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,30:Taina Sfântului Maslu(de obște) cu cateheza: I Corinteni 8, 8-13; 9,1-2

9 Miercuri: Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
                   ora 8,30: Utrenia; Ceasul I, III, VI, Obednița
                       10,00: Acatistul Sfinţilor 40 Mucenici din Sevastia

12 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor;16,30: Vecernia; 17,15: Spovedanie

13 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; cu cateheza: Romani 13, 11-14; 14, 1-4

Obs.: În Săptămâna 21-27 feb. 2016  se face dezlegare la carne, ouă, lapte, pește inclusiv miercurea și vinerea din această săptămână.
           ► În Săptămâna 7-13 Mart. 2016  se face dezlegare la ouă, lapte, pește inclusiv miercurea și vinerea din această săptămână.

 

13 - 20 Mart. 2016   

13 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt la început de Post (Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Fiule şi Cuvântul lui Dumnezeu, Păstorule şi Mielule, Care ai ridicat păcatul lumii )

14 Luni: ora 17,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
         Cuvânt de folos: ai iertat datoria celor doi datornici şi femeii celei păcătoase i‑ai dăruit iertare păcatelor ei, Cel ce ai dăruit vindecare slăbănogului împreună cu iertarea păcatelor lui,”

15 Marţi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II) Cuvânt de folos: Însuţi, Stăpâne, uşurează, lasă, iartă păcatele, nelegiuirile, greşealele cele de voie şi cele fără de voie, cele cu ştiinţă şi cu neştiinţă, cele cu călcare de poruncă şi cu neascultare, ce s‑au făcut de robii Tăi aceştia (N)”.

16 Miercuri: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
        Cuvânt de folos: ”Şi câte, ca nişte oameni purtători de trup şi vieţuitori în lume, au alunecat de au greşit, cu lucrul, cu cuvântul, cu gândul, cu ştiinţă sau cu neştiinţă, în timpul nopţii şi în timpul zilei”

17 Joi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                   Cuvânt de folos: sau sub blestem şi afurisenie de la arhiereu ori de la preot au căzut”

18 Vineri: ora: 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: ”sau înşişi pe sine s‑au blestemat,”

19 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul); 17,30: Vecernia şi  Spovedanie

20  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt de folos: ”sau cu jurământ pe numele lui Dumnezeu s‑au jurat şi l‑au călcat;”

Obs: In perioada Postului Mare Cuvântul de folos va consta în explicarea ”Rugăciunii pe care o citeşte arhiereul sau preotul, pentru iertarea tuturor păcatelor”, tema catehezei zilnice este afișată mai sus în programul de slujbe.
         În perioada 20 - 25 Mart. 2016 se face colecta pentru Fondul Central Misionar

 

20 - 27 Mart. 2016   

20  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,30: Paraclisul Maicii Domnului; Cuvânt de folos: ”sau cu jurământ pe numele lui Dumnezeu s‑au jurat şi l‑au călcat;”

21 Luni: ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         17,30: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos:” sau din mânia cea fără socoteală pe vreunul din creştini au afurisit sau au blestemat”

22 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      17,30: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ”sau nebuneşte au vorbit, sau au osândit, sau au clevetit, sau vorbe spurcate au vorbit”; 18,30: Spovedanie

23 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul) Cuvânt de folos: ”sau au pizmuit, sau au minţit, sau au ţinut minte răul”;

24 Joi ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Ceasul III, VI, Obednița)
            18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)
           20,30: Spovedanie

25 Vineri : (†) Buna Vestire(Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia
                   10,30 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                 17,30 Paraclisul Maicii Domnului     Cuvânt de folos: ”ori cu mânie s‑au pornit ori s‑au mândrit”
                
18,30: Spovedanie

26 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul zilei din Triod; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul); 17,30: Vecernia şi  Spovedanie

27 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               18,00: Paraclisul Maicii Domnului; Cuvânt de folos ” ori au viclenit sau camătă au luat

27 Mart. - 3 Apr. 2016   

27 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
   18,00: Paraclisul Maicii Domnului; Cuvânt de folos ” ori au viclenit sau camătă au luat”

28 Luni: ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos ori s‑au trândăvit”

29 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ” ori în deşert s‑au mărit, ori în iubire de argint au căzut”;
                          19,00: Spovedanie

30 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul) Cuvânt de folos: ” ori s‑au îmbătat şi au vărsat”;

31 Joi : ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos:”sau la fermecătoare şi vrăjitoare şi la descântătoare şi la alţii asemenea acestora au alergat”
                          19,00: Spovedanie

1 Vineri ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul) Cuvânt de folos: ” sau peste măsură au mâncat, sau cu nesaţ au fost şi a doua oară au mâncat”;

2 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul zilei din Triod; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul); 18,00: Vecernia şi  Spovedanie

3 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               18,00: Acatistul Sfintei Cruci; Cuvânt de folos” sau desfrânare, sau preadesfrânare, sau sodomie, sau în alt chip oarecare au făcut păcatul desfrânării”

3 - 10 Apr. 2016   

3 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               18,00: Acatistul Sfintei Cruci; Cuvânt de folos” sau desfrânare, sau preadesfrânare, sau sodomie, sau în alt chip oarecare au făcut păcatul desfrânării”

4 Luni: ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos”ori au vătămat, ori au lovit, ori pe cineva au scuipat”

5 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: ” ori au răpit sau au furat”;
                      19,00: Spovedanie

6 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul) Cuvânt de folos: fără milă şi cu scumpete au îngreuiat pe cineva”;

7 Joi : ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos:” pe săraci n‑au miluit şi nu le‑au făcut bine după puterea lor”;                19,00: Spovedanie

8 Vineri ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul) Cuvânt de folos:în gând au hulit, sau de lucruri necuviincioase şi‑au adus aminte,”;

9 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul zilei din Triod; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul);
      18,00: Vecernia şi  Spovedanie

10 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
   18,00: Paraclisul Maicii Domnului; Cuvânt de folos au pârât, sau strâmbătate au făcut”

10 - 17 Apr. 2016   

10 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
18,00: Paraclisul Maicii Domnului; Cuvânt de folos ”au pârât, sau strâmbătate au făcut”

11 Luni: ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos pe fratele lor l‑au scârbit, sau l‑au urât, sau l‑au amărât ”

12 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
       18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: la rugăciune şi la cântare stând, mintea lor s‑a abătut la alte viclenii şi deşertăciuni lumeşti sau de rugăciune nu s‑au îngrijit”

13 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
          19.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul;
               Cuvânt de folos: ” ce nu se cade au vorbit, ori cu semeţie au grăit,ori vorbe deşarte şi netrebnice au grăit”

14 Joi : ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos:”sau nebuneşte au râs, sau frumuseţe străină au văzut şi cu dânsa şi‑au rănit inima”;  

15 Vineri ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   19.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu Cuvânt de folos:”ori de păcatele fraţilor lor au râs şi i‑au osândit, iar ale lor păcate şi nelegiuiri nu le‑au socotit”
                  19,45: Spovedanie

16 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul zilei din Triod; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul);
      18,00: Vecernia şi  Spovedanie

17 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               18,00: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

17 Apr. - 1 Mai 2016   

17 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               18,00: Vecernia; Pavecernița mică; Cuvânt de folos:”sau nebuneşte au râs, sau frumuseţe străină au văzut şi cu dânsa şi‑au rănit inima”

18 Luni: ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         18,00: Pavecerniţa mare  

19 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
       18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: :”ori de păcatele fraţilor lor au râs şi i‑au osândit, iar ale lor păcate şi nelegiuiri nu le‑au socotit
       19,00: Spovedanie

20 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
             15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul) Cuvânt de folos: ori s‑au lenevit, ori nebătători de seamă au fost la cele ce aveau de făcut”;

21 Joi : ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     18,00: Pavecerniţa mare  Cuvânt de folos:” ori răbdare n‑au avut, poruncile duhovnicilor lor n‑au păzit ”; 19,00: Spovedanie

22 Vineri ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul) Cuvânt de folos: ”ei singuri nevrednicii şi păcătoşii mărturisesc înaintea împărăţiei Tale, că acestea şi mai mari decât acestea au făcut”

23 Sâmbăta lui Lazăr †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă (Biserica mică)
           ora 8,00: Utrenia; 9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
               11,00 Sfinţirea Apei; Procesiunea de ocolire a Bisericii mici
               18,00: Vecernia ; 18,45 Spovedanie

24 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Cuvânt de folos: Iosif cel preafrumos

25 Luni: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                   19,00: Denie; Cuvânt de folos: Pilda celor zece fecioare

26 Marţi: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
           19,00: Denie Cuvânt de folos: Femeia cea păcătoasă care a uns cu mir pe Domnul

27 Miercuri: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                         19,00: Denie Cuvânt de folos: Spălarea picioarelor, Cina cea de taină, Rugăciunea cea mai presus de fire, Vânzarea Domnului;
                        20,00 Spovedanie
 
28 Joi: ora 7,00: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
       19,00: Denia celor 12 Evanghelii Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos; 

29 Vineri: ora 9.00 Ceasurile Paştelui
                     11,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                     19,00: Prohodul Domnului

30 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

1 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           3,30 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

1 - 22 Mai 2016   

1 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           3,30 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

2 Luni: (†) Sfintele Paşti
         ora 8,45: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia

3 Marţi: (†) Sfintele Paşti
        ora 8,45: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia

5 Joi:18,00 Vecernia

6 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
        ora 8,45 Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie ; 11,00 Sfinţirea Apei; 18,00 Vecernia

7 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

8 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
          18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu cateheza: Dovezi ale Învierii (I)

14 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

15 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
      ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia cu cateheza: Dovezi ale Învierii (II)

20 Vineri  ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

21 Sâmbătă: †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena
               8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 18,00:Acatistul Sf. Împ. Constantin şi Elena

22 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia cu cateheza: Dovezi ale Învierii (III)

 

Obs: Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea se face dezlegare la peşte.

22 Mai - 19 Iun. 2016   

22 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia

28 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

29 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Dovezi ale Învierii (III)

4 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

5 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
         ora:  8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Vecernia cu cateheza Dovezi ale Învierii (IV)

8 Miercuri: Odov. Praznicului Învierii  ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

9 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
               8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             10,45: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei); 11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
             18,00 Vecernia cu cateheza Dovezi ale Învierii (V)

11 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

12 Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
                8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Vecernia cu cateheza Dovezi ale Învierii (VI)

18 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
ora 8,00: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (Biserica mică)
    10,00 Parastas - Pomenirea Morţilor;
   18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

19 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,30 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

20 Iun. - 17 Iul. 2016   

20 Luni:(†) Sfânta Treime
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza; Sfânta Treime

23 Joi: ora 18,00 Acatistul Sfintei Treimi

24 Vineri: †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul (Harți)
        ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            18,00:Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul

25 Sâmbătă: ora 18,00: Vecernia; Pomenirea morţilor 19,30: Spovedanie

26 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        16,30 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 17,00 Taina Sf. Maslu

27 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

28 Marți: 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. Petru şi Pavel; 18,45: Spovedanie

29 Miercuri: (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (Dezlegare la pește)
        ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00: Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavel cu  cateheza: Sf. Ap. Pavel

2 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

3 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sf. Români.– Matei 4,18-23)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza: Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari (I)

9 Sâmbătă: ora 17,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie

10 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza: Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(II)

16 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie

17 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
         ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
             18,00 Vecernia cu  cateheza: Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(III)

17 Iul. - 7 Aug. 2016   

17 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
         ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
             18,00 Vecernia cu  cateheza: Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(III)

19 Marți ora: 18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ilie Tesviteanul

20 Miercuri: †) Sfântul Măritul Proroc Ilie Tesviteanul (Post)
           ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Acatistul Sf. Ilie Tesviteanul

24 Duminica 5-a dR (Vindecarea demonizaţilor din ţinutul Gadareni– Mt. 8,28-34; 9,1)
          ora 8,30: Utrenia 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00: Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(IV)

30 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

31 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
           18,00 Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(V)

1 Luni: Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului

3 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie ; 9,30: Spovedanie

5 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie;
                     18,00:Vecernia cu Litie ; 19,00: Spovedanie

6 Sâmbătă: (†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

7 Duminica 7-a d R (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(VI)
           19,00: Spovedanie

7 Aug. - 4 Sept. 2016   

7 Duminica 7-a d R (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
     ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00 Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(VI)
         19,00: Spovedanie

10 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie ; 9,30: Spovedanie

12 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie

13 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

14 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
                ora 8,30: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                15,30 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului;
                17,30 Denia Prohodului Maicii Domnului

15 Luni: (†) Adormirea Maicii Domnului 
               ora 8,30: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Paraclisul Maicii Domnului

20 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

21 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(VII)

27 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

28 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu litie19,00: Spovedanie

29 Luni: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

3 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

4 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(VIII) 

4 - 25 Sept. 2016   

4 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(VIII) 

7 Miercuri: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

8 Joi (†) Naşterea Maicii Domnului
         ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00:Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(IX) 

10 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

11 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Con. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(X) 

13 Marți: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

14 Miercuri: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 10,50: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
   18,00: Acatistul Sf. Cruci cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(XI) 

17 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

18 Duminica după Înălț. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(XII) 

24 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

25 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Povești pentru cei mici, învățături pentru cei mari(XIII) 

25 Sept. - 23 Oct. 2016  

 

25 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Vecernia cu cateheza  ”Pasărea fără aripi” (I)

30 Vineri: ora 18,00 Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

1 Sâmbăta : (†) Acoperământul Maicii Domnului
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

2 Duminica a 19-a după Rusalii(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Lc 6:31-36)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza  ”Pasărea fără aripi” (II)

8 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

9 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza ”Pasărea fără aripi” (III)  

13 Joi  ora 17,00 Vecernia cu litie în cinstea Sfintei Cuv. Parascheva; 18,00: Spovedanie

14 Vineri:†) Sfânta Cuvioasă Parascheva (POST)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
   17,00:Acatistul Sf. Cuv. Parascheva cu cateheza:  ”Pasărea fără aripi” (IV)

15 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

16 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza ”Pasărea fără aripi” (V)

22  Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                 17,00:Vecernia ; 18,00: Spovedanie

23 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39);
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Vecernia cu cateheza ”Pasărea fără aripi” (VI)

23 Oct. - 13 Nov. 2016  

23 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39);
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Vecernia cu cateheza ”Pasărea fără aripi” (VI)

25 Marți: ora 7,00: Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

26 Miercuri †) Sf. Mare Mucenic Dimitrie (POST)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Au
                17,00: Acatistul Sf. Mc. Dimitrie cu cateheza:”Pasărea fără aripi” (VII)

29 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

30 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Vecernia cu cateheza: ”Pasărea fără aripi” (VIII)

5 Sâmbătă : ora 8,00 Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                            8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                            10,00: Parastas de obște
                 ;          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

6 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Pasărea fără aripi” (IX)

7 Luni: ora 7,00: Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

8 Marți: †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00; Acatistul Sf. Arhangheli cu cateheza ”Pasărea fără aripi” (X)

12 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

13 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Pasărea fără aripi” (XI)

15 Nov. - 6 Dec. 2016  

16 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

19 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor ;  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

20 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Lc 12:16-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30:Sf. Liturghie; 16,00: Vecernia cu litie; 17, 00: Spovedanie

21 Luni: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie;
                 16,00: Paraclisul Micii Domnului;Cateheză: Teodiceea(I);17,00: Spovedanie

23 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 10,00: Spovedanie

25 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

26 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

27 Duminica a 30-a d R(Dregătorul bogat – La 18:18-27) (Dezlegare la peşte)
   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie; 11,00: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca;
        16,00:Vecernia Cateheză: Teodiceea(II), 17,00: Spovedanie

29 Marți: 16,00: Vecernia cu litie; 17, 00: Spovedanie

30 Miercuri:  †) Sf. Apostol Andrei;  †) Sf. Andrei Șaguna, Mitrop. Transilvaniei (Dezlegare la peşte)
   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       16,00:Acatistul Sf. Andrei Șaguna, cu cateheza: Teodiceea(III);

1 Joi: Ziua naţională a RomânieiLA MULŢI ANIROMÂNIA
                ora 9,00:Te-Deum; 9,30: Spovedanie

2 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 10,00: Spovedanie

3 Sâmbătă: ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte); 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

4 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) (Dez. la peşte)
      ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie;16,00: Vecernia cu Cateheză: Teodiceea(IV)

5 Luni:16,00: Vecernia cu litie, 17,00: Spovedanie (Dezlegare la peşte)

6 Marți:†) Sf. Ierarh Nicolae (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00:Acatistul Sf. IerarhNicolae cu cateheza: Teodiceea(V);

9 - 31 Dec. 2016  

9 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

10 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia;16,45: Spovedanie

11 Duminica a 28-a după Rusalii(Pilda celor poftiţi la cină – Lc 14:16-24) (Dez. la peşte)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30:Sf. Liturghie
         16,00: Vecernia cu cateheza: Teodiceea(V) 17,00: Spovedanie

14 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 10,00: Spovedanie

16 Vineri: ora 8,00: Spovedanie Sumerna

17 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

18 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie 15,00: Sfeștanie; 16,00: Spovedanie (Dez. la peşte);

21 Miercuri ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie;

23 Vineri: ora 8,00:Ceasurile Ajunului Naşterii Domnului; 9,30: Spovedanie

24 Sâmbătă: Sf. Cuv. Mucenică Eugenia(Ajunul Crăciunului) (POST)
           ora 7,00: Canonul Sf. Eugenia(Minei)
                 7,15: Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur; 8,30: Binecuv. cetelor de colindători

25 Duminică: (†) Naşterea Domnului(Crăciunul)
                    ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                          15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana

26 Luni: (†) Soborul Maicii Domnului. Cuv. Nicodim de la Tismana
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,00 Decernarea Premiilor Parohiei Ucea de Sus pe anul 2016
            15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

27 Marți: †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan
                   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       15,30: Acatistul Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

31 Sâmbătăora: 15,30: Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
23,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos ;23,40:Te-Deum de Anul Nou – 2017

2015

1- 18 Ian. 2015    

1 Joi: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou; Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
                ora: 9,00: Utrenia; 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,30: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

2 Vineri: ora: 12,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) Sumerna

3 Sâmbătă: ora10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilorpartea de la râu şi dealu
                          15,30: Vecernia; 16,15: Spovedanie

4 Duminica dinaintea Botezului Domnului(Mc 1,1-8: LC2, 20-21; 40-52)
                ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
11,30: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2014; Licitaţia stranelor(Biserică)
14,00: Binecuvântarea caselor credincioşilorpartea de sus a satului

5 Luni: Ajunul Botezului Domnului (POST) ora 8,30: Ceasurile Ajunului Bobotezei
          9,30: Binecuvântarea caselor credincioşilor partea de jos a satului

6 Marți: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari; 8,00: Binecuvântarea apelor
                   15,30 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Miercuri: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul (Dezlegare la pește)
              ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie; 15,30: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul

10 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

11 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00:: Vecernia cu cateheza”Printre rânduri….” - eseu religios

17 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

18 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Printre rânduri….” -seară de poezie din lirica creștină

18 Ian. - 8 Feb. 2015   

18 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Printre rânduri….” -seară de poezie din lirica creștină

24 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

25 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Printre rânduri…- eseu religios

29 Joi: ora 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi 17,00: Spovedanie

30 Vineri: †) Sf. Trei Ier: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur(POST)
                 ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
    16,00: Acatistul Sf. Trei Ierarhi cu cateheza: ”Printre rânduri… -seară de poezie din lirica creștină

31 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia ; 16.45: Spovedanie

1 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului) Înainteprăznuirea Întâmpinării Domnului
          ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Vecernia cu litie; 17,00: Spovedanie

2 Luni: (†) Întâmpinarea Domnului
                ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia cu cateheza: ”Printre rânduri…- eseu religios

7 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

8 Duminica a 34 după Rusalii(a întoarcerii Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Vecernia cu cateheza: ”Printre rânduri… -seară de poezie din lirica creștină

8 - 22 Feb. 2015   

8 Duminica a 34 după Rusalii(a întoarcerii Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Vecernia cu cateheza: ”Printre rânduri… -seară de poezie din lirica creștină

14 Sâmbătă:  Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
              ora 8,00 Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                    8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  9,45: Pomenirea morţilor
                   16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

15 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
           ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Vecernia cu cateheza: ”Printre rânduri…eseu religios

21 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor;16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

22 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt la început de Post

22 Feb. - 1 Mart. 2015   

22 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt la început de Post

23 Luni: ora 17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                                Cuvânt de folos: Filocalia I - Sf. Antonie cel Mare(1)

24 Marţi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                    Cuvânt de folos: Filocalia I- Sf. Antonie cel Mare (2)

25 Miercuri: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                   Cuvânt de folos: Filocalia I- Sf. Antonie cel Mare (3)

26 Joi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                   Cuvânt de folos: Filocalia I - Sf. Antonie cel Mare (4); 18,30: Spovedanie

27 Vineri: ora: 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Sf. Antonie cel Mare (5)

28 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

1  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (I)

 

Obs: În perioada 1 - 25 Mart. 2015 se face colecta pentru Fondul Central Misionar

1 - 8 Mart. 2015   

1  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (I)

2 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  8,30 Spovedanie pt bolnavi – PARTEA DE JOS a satului
                17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Filocalia I - Evagrie Ponticul (1)
                18,00: Spovedanie

3 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   8,30 Spovedanie SUMERNA
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I- Evagrie Ponticul (I1)
                 18,00: Spovedanie

4 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Evagrie Ponticul (1II) 8,30 Spovedanie Deal

5 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               8,30 Spovedanie pt bolnavi PARTEA DE SUS a satului
              17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I - Evagrie Ponticul (1V)
              18,00: Spovedanie

6 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I) 8,30 Spovedanie Râu
                    15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Evagrie Ponticul (V)

7 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

8 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
             

8 - 15 Mart. 2015   

8 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare

9 Luni: Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
              ora 8,00 Canonul din Minei a Sf. 40 Mucenici din Sevastia
                   8,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                 17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Filocalia I – Ioan Casian (1)
                 18,00: Spovedanie

10 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I- Ioan Casian(I1)
                 18,00: Spovedanie

11 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Ioan Casian(1II)

12 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I - Ioan Casian(1V)
              18,00: Spovedanie

13 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Ioan Casian(V)

14 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

15 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (II)

15 - 22 Mart. 2015   

15 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (II)

16 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I- Ioan Casian(V1)

17 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I- Ioan Casian(VI1)
                 18,00: Spovedanie

18 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Ioan Casian(V1II)

19 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I - Ioan Casian(1X)
              18,00: Spovedanie

20 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Ioan Casian(X)

21 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

22 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (III)

22 - 29 Mart. 2015   

22 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (IV)

23 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
          18.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul;
               Cuvânt de folos: Filocalia I – Nil Ascetul (1)

24 Marți ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Ceasul III, VI, Obednița)
            18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)
           20,30: Spovedanie

25 Miercuri : (†) Buna Vestire(Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia
                   10,45 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                  18,00 Paraclisul Maicii Domnului    
                      Cuvânt de folos: Filocalia I – Nil Ascetul (1I)

26 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Ceasul III, VI, Obednița)
               18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Filocalia I – Nil Ascetul (II1)

27 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      18.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
               Cuvânt de folos: Filocalia I – Nil Ascetul (1V)
                      19,00: Spovedanie

28 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        18,00: Vecernia; 19,45: Spovedanie

29 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               18,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (V)

29 Mart. - 5 Apr. 2015   

29 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               18,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice:Profetul Isaia (V)

30 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I);8, 30 Spovedanie (Sumerna)
              18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I - Marcu Ascetul(I)

31 Marți ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)8,30: Spovedanie (pe la casele bolnavilor)
              18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I - Marcu Ascetul(II)
              19,00: Spovedanie

1 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Marcu Ascetul(III)

2 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Filocalia I - Marcu Ascetul(IV)
              19,00: Spovedanie

3 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Filocalia I - Marcu Ascetul(V)

4 Sâmbăta – Sâmbăta lui Lazăr
           ora 8,00: Utrenia
                9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
             18,00: Vecernia cu litir; 18,45 Spovedanie

5 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Portrete biblice: Profetul Isaia (VI)

5 - 12 Apr. 2015   

5 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Portrete biblice: Profetul Isaia (VI)

6 Luni: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                   19,00: Denie. Portrete biblice: Profetul Isaia (VII)

7 Marţi: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                    19,00: Denie. Portrete biblice:Profetul Isaia (VIII)

8 Miercuri: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                         19,00: Denie Portrete biblice: Profetul Isaia (IX)
                         20,00 Spovedanie
 
9 Joi: ora 7,00: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
                19,00: Denia celor 12 Evanghelii Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos;  Portrete biblice: Profetul Isaia (X)

10 Vineri: ora 9.00 Ceasurile Paştelui
                     11,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                     19,00: Prohodul Domnului

11 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

12 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

12 - 19 Apr. 2015   

12 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

13 Luni: (†) Sfintele Paşti
         ora 8,45: Utrenia;  
               9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00 Vecernia

14 Marţi: (†) Sfintele Paşti
        ora 8,45: Utrenia;
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00 Vecernia

16 Joi:ora18,00 Vecernia

17 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
        ora 8,45 Utrenia;
              9,30: Sfânta Liturghie Sf. Ioan Gură de Aur; 11,00 Sfinţirea Apei
             18,00 Vecernia

18 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

19 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

19 Apr. - 17 Mai 2015   

19 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                   18,00 Vecernia cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (I)

22 Miercuri:  ora 18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Gheorghe

23 Joi: †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          11,00 Sfinţirea Apei; Procesiunea de ocolire a Bisericii mici
         18,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici

24 Vineri:†) Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropol. Transilvaniei
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00: Acatistul Sf. Ierarhi Transilvăneni cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan (II)

25 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

26 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
      ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (III)

2 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

3 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       18,00 Vecernia cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (IV)

9 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

10 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00 Vecernia cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (V)

16 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

17 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
         ora:  8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Vecernia cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (VI)

17 Mai - 7 Iun. 2015   

17 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
         ora:  8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Vecernia cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (VI)

20 Miercuri: Odov. Praznicului Învierii  ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

21 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
              †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena

               8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             10,45: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei); 11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
          18,00:Acatistul Sf. Împ. Constantin şi Elena cu cateheza; Apoc. Sf. Ioan Teolog. (VII)

23 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

24 Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
                8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00 Acatistul Bunei Vestiri

30 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
ora 8,00: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (Biserica mică)
    10,00 Parastas - Pomenirea Morţilor;
   11,30 Parastas de obşte (Sumerna)
   18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

31 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (VIII)

1 Luni:(†) Sfânta Treime
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Sfintei Treimi cu cateheza; Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (IX)

6 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

7 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        16,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 16,30 Taina Sf. Maslu

7- 29 Iun. 2015   

7 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        16,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 16,30 Taina Sf. Maslu

8 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

13 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie Dez. peşte)

14 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sf. Români.– Matei 4,18-23) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza: Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (X); 19,00: Spovedanie

17 Miercuri: ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                            8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  10,00: Spovedanie

19 Vineri: ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                       8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

20 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie Dez. peşte

21 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33) Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza: Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (X); 19,00: Spovedanie

23 Marți: ora 18,00 Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

24 Miercuri: †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul (Dezlegare la peşte)
        ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
 18,00:Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul cu  catehezaApocalipsa Sf. Ioan Teologul (XI)

26 Vineri: ora 8,30: Spovedanie Sumerna

27 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie Dez. peşte

28 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
         ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
              18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. Petru şi Pavel; 18,45: Spovedanie

29 Luni: (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
        ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00: Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavel cu  cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XII)

 

5 Iul. - 3 Aug. 2015   

5 Duminica 5-a dR (Vindecarea demonizaţilor din ţinutul Gadareni– Mt. 8,28-34; 9,1)
          ora 8,30: Utrenia9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XIII)

11 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

12 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
           18,00 Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XIV)

18 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

19 Duminica 7-a d R (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ilie Tesviteanul

20 Luni: †) Sfântul Măritul Proroc Ilie Tesviteanul
           ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Acatistul Sf. Ilie Tesviteanul cu cateheza: Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XV)

25 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

26 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
                ora 8,30: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Vecernia cu cateheza: Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XVI)

1 Vineri: Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului
              ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

2 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

3 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XVII)

3 - 16 Aug. 2015   

3 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XVII) 19,00: Spovedanie

5 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       18,00:Vecernia cu Litie ; 19,00: Spovedanie

6 Joi: (†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        18,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XVIII) 
        19,00: Spovedanie

7 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

8 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

9 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XIV) 19,00: Spovedanie

10 Luni: ora 8,00: Spovedanie pe la casele bolnavilor (Deal, Râu)

12 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

13 Joi: ora 8,00: Spovedanie pe la casele bolnavilor(Sat)

14 Vineri:ora 8,30: Spovedanie Sumerna
                15,00 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului;
                17,30 Denia Prohodului Maicii Domnului

15 Sâmbătă: (†) Adormirea Maicii Domnului 
               ora 8,30: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

16 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00 Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XV) 

 

16 Aug. - 14 Sept. 2015   

23 Duminica 12-a după Rusalii (Tânărul bogat– Matei 19,16-26)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

28 Vineri: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

29 Sâmbătă: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

30 Duminica a 13-a după Rusalii(Pilda lucrătorilor celor răi Matei 21,33-44)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XVI) 

5 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

6 Duminica 14-a după Rusalii(Pilda nunții fiului de împărat - Matei 22,1-14)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  16,00: Sfeştanie (Sumerna); 16,30 Taina Sfântului Maslu (Sumerna)
                   18,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XVII) 

7 Luni: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

8 Marți (†) Naşterea Maicii Domnului
         ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00:Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XVIII) 

12 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

13 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Con. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        ora 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Înaltarii Sf. Cruci ; 19,00: Spovedanie

14 Luni: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 10,50: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                 18,00: Acatistul Sf. Cruci cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XIX) 

14 Sept. - 18 Oct. 2015   

 

14 Luni: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 10,50: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                 18,00: Acatistul Sf. Cruci cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XIX) 

20 Duminica după Înălț. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XX) 

26 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

27 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XXI) 

30 Miercuri: ora 18,00: Vecernie cu litie; 19: Spovedanie

1 Joi: (†) Acoperământul Maicii Domnului
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00: Acatistul Acoperământului Maicii Domnului


3 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

4 Duminica a 19-a după Rusalii(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Lc 6:31-36)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XXII) 

10 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

11 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XXIII) 

13 Marți  ora 17,00 Vecernia cu litie în cinstea Sfintei Cuv. Parascheva; 18,00: Spovedanie

14 Miercuri:†) Sfânta Cuvioasă Parascheva (POST)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
   17,00:Acatistul Sf. Cuv. Parascheva cu cateheza: Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XXIV) 

17 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

18 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza Apocalipsa Sf. Ioan Teologul (XXV)

18 Oct. - 6 Dec. 2015   

18 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza: Sfinți și sfințenie (III)

20 Marți  ora 17,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni;
                     18,00: Spovedanie

21 Miercuri: †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              17,00:Acatistul Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni cu cateheza: Sfinți și sfințenie(IV)

24  Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                 17,00:Vecernia ; 18,00: Spovedanie

25 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39);
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Dimitrie; 18,00: Spovedanie

26 Luni†) Sf. Mare Mucenic Dimitrie
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00: Acatistul  Sf. Mare Mucenic Dimitrie cu cateheza: Sfinți și sfințenie(V)

31 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

1 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Vecernia cu cateheza: Sfinți și sfințenie(VI)

7 Sâmbătă : ora 8,30 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia cu litie; 16,45: Spovedanie

8 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
                      †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril

             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00; Acatistul Sf. Arhangheli cu cateheza Sfinți și sfințenie(VII)

14 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

15 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
                                      Începutul Postului Nașterii Domnului

  ora 8,30: Utrenia; 9,30:Sfânta Liturghie16,00: Vecernia cu cateheza: Sfinți și sfințenie(VII)

18 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

20 Vineri: ora 8,30: Spovedanie Sumerna; 16,00: Vecernia cu litie; 16,45: Spovedanie

21 Sâmbătă: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

22 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Lc 12:16-21)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30:Sf. Liturghie; 16,00: Vecernia cu cateheza; Sfinți și sfințenie(VIII)

25 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 10,00: Spovedanie

27 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

28 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

29 Duminica a 30-a d R(Dregătorul bogat – La 18:18-27) (Dezlegare la peşte)
        ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie; 11,00: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca
             16,00:Vecernia cu litie, 16,45: Spovedanie

30 Luni:  †) Sf. Apostol Andrei;  †) Sf. Andrei Șaguna, Mitrop. Transilvaniei
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00:Acatistul Sf. Andrei Șaguna, cu cateheza; Sfinți și sfințenie(IX)

1 Marți: Ziua naţională a RomânieiLA MULŢI ANI - ROMÂNIA
                     ora 9,00:Te-Deum; 9,30: Spovedanie

2 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 10,00: Spovedanie

4 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

5 Sâmbătă: ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  
                        16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarh Nicolae, 17,00: Spovedanie

6 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) (Dez. la peşte)
                              †) Sf. Ierarh Nicolae
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza; Sfinți și sfințenie(X)

 

6 - 31 Dec. 2015   

6 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) †) Sf. Ierarh Nicolae
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Acatistul Sf. Nicolae cu cateheza; Sfinți și sfințenie(X)

9 Miercuri: ora 8,00: Spovedanie pe la casele celor neputincioși:

11 Vineri: ora 8,00: Spovedanie pe la casele celor neputincioși:

12 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia;16,45: Spovedanie

13 Duminica a 28-a după Rusalii(Pilda celor poftiţi la cină – Lc 14:16-24) (Dez. la peşte)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30:Sf. Liturghie; 15,45: Vecernia cu cateheza; Sfinți și sfințenie(XI)

16 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 10,00: Spovedanie

18 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

19 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

20 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie 15,00: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei)

23 Miercuri ora 9,00: Spovedanie(Biserică)

24 Joi: Sf. Cuv. Mucenică Eugenia(Ajunul Crăciunului) (POST)
                   ora 6,00: Ceasurile Ajunului Naşterii Domnului
                         7,00: Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare
                         8,30: Binecuvântarea cetelor de colindători

25 Vineri: (†) Naşterea Domnului(Crăciunul)
                    ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana

26  Sâmbătă: (†) Soborul Maicii Domnului. Cuv. Nicodim de la Tismana
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,00 Decernarea Premiilor Parohiei Ucea de Sus pe anul 2015
            15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

27 Duminica după Naşterea Domnului(Fuga în Egipt– Matei 2,13-23)
                       †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan
                   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       15,30: Acatistul Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

31 Miercuriora: 15,30: Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
                         23,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                         23,40:Te-Deum de Anul Nou – La Mulţi Ani 2016

 

1 - 12 Ian. 2014    

1 Miercuri: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou; Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
                ora: 9,00: Utrenia; 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,00: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

2 Joi: ora: 13,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna

3 Vineri: ora 8,30: Ceasurile Ajunului Bobotezei(Harţi)
                 10,30: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de la râu şi dealul

4 Sâmbătă: ora 8,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de jos a satului( 1-102)
                  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

5 Duminica dinaintea Botezului Domnului(Mc 1,1-8: LC2, 20-21; 40-52)
                ora: 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
11,30: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2013; Licitaţia stranelor(Biserică)
14,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de sus a satului(de la 104 în sus)

6 Luni: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari; 8,00: Binecuvântarea apelor
                   15,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Marți: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
              ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  15,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul

11 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

12 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     11,30: Şedinţa de constituire a Adunării parohiale și pentru alegerea Consiliului parohial și a Comitetului parohial,
                    16,00: Acatist de mulţumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate

 

  

18 Ian. - 1 Mart. 2014    

18 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

19 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Filosofia religiei; Inclusivismul religios


25 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

26 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
               ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

29 Miercuri: ora 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi

30 \joi: †) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur
                 ora 8,45: Utrenia;  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
    16,00: Acatistul Sf. Trei Ierarhi cu cateheza: Filosofia religiei; Pluralismul religios(I)

1 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia cu litie; 17.00: Spovedanie

2 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28) †) Întâmpinarea Domnului
                ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu cateheza: Filosofia religiei: Pluralismul religios(II)

8 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

9 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
          ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Vecernia cu cateheza: Filosofia religiei; Pluralismul religios(III)

15 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

16 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                   ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Vecernia cu cateheza: Filosofia religiei; Pluralismul religios(IV)

22 Sâmbătă:  Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
              ora 8,00 Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                    8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  9,45: Pomenirea morţilor
                   16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

23 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
           ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Vecernia cu cateheza: Filosofia religiei; Pluralismul religios(V)

1 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor;16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

2- 9 Mart. 2014    

2 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt la început de Post

3 Luni: ora 17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                                Cuvânt de folos: Psalmul 50

4 Marţi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                    Cuvânt de folos: Psalmul 51

5 Miercuri: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                   Cuvânt de folos: Psalmul 52:18,00: Spovedanie

6 Joi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                                  Cuvânt de folos: Psalmul 53: 18,00: Spovedanie

7 Vineri: ora: 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Psalmul 54

8 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

9  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Personalități biblice: Adam și Eva

9- 16 Mart. 2014  

  

9  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Portrete biblice: Adam și Eva

10 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Cain şi Abel; 18,00: Spovedanie

11 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Lameh; 18,00: Spovedanie

12 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                   Portrete biblice: Enoh

13 Joi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Noe; 18,00: Spovedanie

14 Vineri: ora: 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                 Portrete biblice: Han şi Canaan

15 Sâmbăta – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

16 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Portrete biblice: Terah

16- 23 Mart. 2014   

16 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Portrete biblice: Terah

17 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  17,30: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Avram ; 18,00: Spovedanie

18 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,30: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Sara ; 18,00: Spovedanie

19 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                   Portrete biblice: Agar şi ismael

20 Joi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,30: Pavecerniţa mare; Portrete biblice:Lot ; 18,00: Spovedanie

21 Vineri: ora: 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                 Portrete biblice: Isac şi Rebeca

22 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,30: Vecernia şi  Spovedanie

23 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Portrete biblice: Esau

23- 30 Mart. 2014   

23 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Portrete biblice: Esau; 18,00: Spovedanie

24 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
            17,30: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)

25 Marți : (†) Buna Vestire(Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia
                   10,45 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                  17,30 Paraclisul Maicii Domnului Portrete biblice:Iacov

26 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,30: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Laban; 18,00: Spovedanie

27 Joi: ora 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,30: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Dina și Sichem; 18,00: Spovedanie

28 Vineri: ora: 6,40: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                 Portrete biblice: Moise

29 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,30: Vecernia şi  Spovedanie

30 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    18,00: Maslu(de obște) Portrete biblice: Aaron

30 Mart. - 6 Apr. 2014   

 

30 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    18,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică Portrete biblice: Aaron

31 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare; 19,00: Spovedanie

1 Marți : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
           18,00: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Miriam; 19,00: Spovedanie

2 Miercuri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
          19.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul;

3 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Ceasul I, III, VI, IX)
              15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                           Portrete biblice:Core, Datan, Abiron

4 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    19.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu Portrete biblice: Valaam
                    20,00: Spovedanie

5 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        18,00: Vecernia şi Spovedanie

6 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
           ora 8,30: Utrenia
                9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              17,00: Maslu(de obște) Portrete biblice: Iosua

 

6- 13 Apr. 2014    

6 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
           ora 8,30: Utrenia
                9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              17,00: Maslu(de obște) Portrete biblice: Iosua

7 Luni: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                18,00: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Acan; 19,00: Spovedanie

8 Marți : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare; Portrete biblice:Ghedeon 19,00: Spovedanie

9 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                 Portrete biblice: Ieftae

10 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               18,00: Pavecerniţa mare; Portrete biblice: Samson și Dalila
               19,00: Spovedanie copii și tineri; 20,00: Spovedanie (adulți)

11 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                           Portrete biblice: Rut și Noemina

12 Sâmbăta – Sâmbăta lui Lazăr
           ora 8,00: Utrenia
                9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
             18,00: Vecernia; 18,45 Spovedanie

13 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Portrete biblice: Iosif

13- 20 Apr. 2014    

13 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Portrete biblice: Iosif

14 Luni: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                   19,00: Denie. Portrete biblice: Rut și Noemina

15 Marţi: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                    19,00: Denie. Portrete biblice: Marta și Maria

16 Miercuri: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                         19,00: Denie Portrete biblice: Iuda Iscarioteanul
                         20,00 Spovedanie
 
17 Joi: ora 7,00: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
                19,00: Denia celor 12 Evanghelii Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos  

18 Vineri: ora 9.00 Ceasurile Paştelui
                     11,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                     19,00: Prohodul Domnului

19 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

20 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

20- 27 Apr. 2014    

 

20 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

21 Luni: (†) Sfintele Paşti
         ora 8,45: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00 Vecernia

22 Marţi: (†) Sfintele Paşti
        ora 8,45: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Gheorghe (Biserica Mică)

23 Miercuri: †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă
       ora 8,45: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur(Biserica mare)
          10,40 Te-Deum (Biserica mică) Procesiunea de ocolire a Bisericii mici
         18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarhi Ardeleni

24 Joi:†) Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropoliţii Transilvaniei
            ora 8,45: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00 Vecernia

25 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
        ora 8,45 Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie Sf. Ioan Gură de Aur; 11,00 Sfinţirea Apei
            18,00 Vecernia

26 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

27 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                  18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

27 Apr. - 25 Mai 2014    

27 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
          18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza: Canonul Învierii

3 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

4 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
      ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
      18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza Canonul Învierii

10 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

11 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza: Canonul Învierii

17 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

18 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza Canonul Învierii

20 Miercuri: ora: 18,00 Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

21 Joi: †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena
                   8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00:Acatistul Sf. Împ. Constantin şi Elena cu Cateheza Canonul Învierii

24 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

25 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
         ora:  8,30: Utrenia
                9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza Canonul Învierii

 

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea se face dezlegare la peşte.
           ► Lucrările de amenajare la locurile de veci(borduri, cruci) se fac NUMAI cu aprobarea scrisă a Pr. Paroh și sub supravegherea consilierului bisericii responsabil.

 

25 Mai - 15 Iun. 2014    

25 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
         ora:  8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00 Vecernia cu Cateheza Canonul Învierii

28 Miercuri: Odovania Praznicului Învierii
                ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

29 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             10,45: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei); 11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
             18,00 Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

31 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

1 Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
                8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00 Acatistul Bunei Vestiri

7 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
ora 8,00: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (Biserica mică)
    10,00 Parastas - Pomenirea Morţilor; 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

8 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,30 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

9 Luni:(†) Sfânta Treime
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Sfintei Treimi

14 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

15 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        15,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 15,30 Taina Sf. Maslu

 

15 - 29 Iun. 2014    

15 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 15,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 15,30 Taina Sf. Maslu

16 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

21 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                          18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

22 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sf. Români.– Matei 4,18-23) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  11,15: Premierea elevilor premianţi din Parohia Ucea de Sus
                  18,00 Vecernia cu  cateheza: Epistola către Romani (I)

23 Luni: ora 18,00 Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

24 Marți: †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul (Dezlegare la peşte)
        ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            18,00:Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul cu  cateheza Epistola către Romani (II)
            19,00:Spovedanie

25 Miercuri: ora 8,30: Spovedanie Sumerna

27 Vineri: ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
   8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu  cateheza Epistola către Romani (III)

28 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                      18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. Petru şi Pavel; 18,45: Spovedanie

29 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33)
                 (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
        ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00: Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavel cu  cateheza Epistola către Romani (IV)

29 Iun.- 2 Aug. 2014    

29 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33)
                 (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
        ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00: Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavel cu  cateheza Epistola către Romani (IV)

5 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

6 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
         ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 16,30 Sumerna
               18,00: Vecernia cu cateheza: Epistola către Romani (V)

12 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

13 Duminica 5-a dR (Vindecarea demonizaţilor din ţinutul Gadareni– Mt. 8,28-34; 9,1)
          ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00: Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (VI)

19 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

20 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
             18,00 Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (VII)

26 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

27 Duminica 7-a d R (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (VIII)

1 Vineri: Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului
              ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

2 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

3- 17 Aug. 2014    

3 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
                ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Epistola către Romani (IX)

5 Marți:ora 18,00:Vecernia cu Litie ; 19,00: Spovedanie

6 Miercuri: (†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Epistola către Romani (X
       19,30: Spovedanie

8 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

9 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

10 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XI)

11 Luni: ora 8,00: Spovedanie pe la casele bolnavilor (Deal, Râu)
12 Marți: ora 8,00: Spovedanie pe la casele bolnavilor(Sat)

13 Miercuri: ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul Iisus Hristos; 8,15: Spovedanie

14 Joi:ora 8,30: Spovedanie Sumerna
                15,00 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului;
                17,30 Denia Prohodului Maicii Domnului

15 Vineri: (†) Adormirea Maicii Domnului (Dezlegare la pește)
               ora 8,30: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Epistola către Romani (XII)

16 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

17 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Epistola către Romani (XIi)

17 Aug. - 14 Sept. 2014    

17 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XII)

23 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

24 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia : cu cateheza Epistola către Romani (XIII)

28 Joi: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

29 Vineri: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul cu cateheza Epistola către Romani (XIV)

30 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

31 Duminica 12-a după Rusalii (Tânărul bogat– Matei 19,16-26)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XV)

6 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

7 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Con. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Sfeştanie (Sumerna); 16,30 Taina Sfântului Maslu (de obşte) (Sumerna)
        ora 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Naşterii Maicii Domnului; 19,00: Spovedanie

8 Luni: (†) Naşterea Maicii Domnului
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
     18,00: Acatistul Nașterii Maicii Domnului cu cateheza: Epistola către Romani (XVI)

13 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

14 Duminică: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 10,50: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                 18,00: Acatistul Sf. Cruci cu cateheza Epistola către Romani (XVII)

21 Sept. - 19 Oct. 2014    

21 Duminica după Înălț. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XVIII)

27 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

28 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XIX)

4 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

5 Duminica a 19-a după Rusalii(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Lc 6:31-36)
           ora 7,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos; 7,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            18,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza Epistola către Romani (XX)

11 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

12 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XXI)

13 Luni  ora 17,00 Vecernia cu litie în cinstea Sfintei Cuv. Parascheva; 18,00: Spovedanie

14 Marți:†) Sfânta Cuvioasă Parascheva
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              17,00:Acatistul Sf. Cuv. Parascheva cu cateheza: Epistola către Romani (XXII)

18 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

19 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XXIII)

19 Oct. - 15 Nov. 2014    

19 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza Epistola către Romani (XXIII)

20 Luni  ora 17,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni;
                     18,00: Spovedanie

21 Marți: †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              17,00:Acatistul Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni cu cateheza: Maica Blondina(I)

25  Sâmbătă:  ora 8,30 Pomenirea morţilor
                 17,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Dimitrie; 18,00: Spovedanie

26 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39); †) Sf. Mare Mucenic Dimitrie
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Acatistul  Sf. Mare Mucenic Dimitrie cu cateheza: Maica Blondina(II)

1 Sâmbătă:  ora 8,30 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

2 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Maica Blondina(III)

7 Vineri: ora: 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Arhangheli; 17,00: Spovedanie

8 Sâmbătă : †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

9 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza Maica Blondina(IV)

14 Vineri: Începutul Postului Nașterii Domnului
  ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

15 Sâmbătă:  ora 8,30 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

16 Nov.- 7 Dec. 2014    

16 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 16,00: Vecernia cu cateheza Maica Blondina (V)

19 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

20 Joi: ora 16,00: Vecernia cu litie; 16,45: Spovedanie

21 Vineri: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Maica Blondina (VI)

22 Sâmbătă:  ora 8,30 Pomenirea morţilor (Dez. la peşte); 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

23 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Lc 12:16-21)
 ora 8,30: Utrenia; 9,30:Sfânta Liturghie; 11,00; Parastas pentru Parintele Arsenie Boca;  16,00: Vecernia cu cateheza Maica Blondina (VII)

24 Luni: Spovedanie pe la casele bolnavilor(Sat)
25 Marți: Spovedanie pe la casele bolnavilor (Deal, Râu)

26 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

28 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

29 Sâmbătă:ora 8,30 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia cu litie16,45: Spovedanie

30 Duminica a 30-a după Rusalii(Dregătorul bogat, păzirea poruncilor – La 18:18-27)
  †) Sf. Apostol Andrei;  †) Sf. Andrei Șaguna, Mitrop. Transilvaniei
(Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Acatistul Sf. Andrei Șaguna cu cateheza Maica Blondina (VIII)

1 Luni: Ziua naţională a României LA MULŢI ANI - ROMÂNIA
                     ora 9,00:Te-Deum; 9,30: Spovedanie

3 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

5 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:
                  16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarh Nicolae, 17,00: Spovedanie

6 Sâmbătă: †) Sf. Ierarh Nicolae (Dezlegare la peşte)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Vecernia; 16,45 Spovedanie

7 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                               16,00: Vecernia cu cateheza Maica Blondina (IX)

7- 21 Dec. 2014    

7 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                               16,00: Vecernia cu cateheza Maica Blondina (IX)

10 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

12 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

13 Sâmbătă:ora 8,30 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia;16,45: Spovedanie

14 Duminica a 28-a după Rusalii(Pilda celor poftiţi la cină – Lc 14:16-24) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia;
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Parastas pentru Maica Blondina

15 Luni: Spovedanie pe la casele bolnavilor

17 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

19 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

20 Sâmbătă:ora 8,30 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

21 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
            ora 8,30: Utrenia;
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               15,30: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei)

21- 31 Dec. 2014    

21 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
    ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
  11,15: Daruri din darurile lui Moș Crăciun oferite de Asociația Buna Vestire Ucea de Sus
  15,30: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei); 16,00: Spovedanie

24 Miercuri: Sf. Cuv. Mucenică Eugenia(Ajunul Crăciunului) (POST)
                   ora 6,00: Ceasurile Ajunului Naşterii Domnului
                         7,00: Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare
                         8,30: Binecuvântarea cetelor de colindători

25 Joi: (†) Naşterea Domnului(Crăciunul)
                    ora  4,30: Utrenia
                           5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana

26  Vineri: (†) Soborul Maicii Domnului. Cuv. Nicodim de la Tismana(Harţi)
      ora: 8,45: Utrenia
             9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,15 Decernarea Premiilor Parohiei Ucea de Sus pe anul 2014
            15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

27  Sâmbătă: †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan
                     ora: 8,45: Utrenia;  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           15,30: Vecernia

28 Duminica după Naşterea Domnului(Fuga în Egipt– Matei 2,13-23)
                   ora 8,45: Utrenia;  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       15,30: Acatistul Bunei Vestiri

31 Miercuri:  ora: 15,30: Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
                         23,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                         23,40:Te-Deum de Anul Nou – La Mulţi Ani 2015

 

  6 - 27 Ian. 2013    

6 Duminică: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia
                     5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari; 8,00: Binecuvântarea apelor
                   15,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Luni: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
              ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  15,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul cu cateheza Istoria Bisericii Universale:Baptiştii: Botezul lui Ioan şi Botezul creştin

12 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

13 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,45: Utrenia
                        9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
 11,30: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2012; Licitaţia stranelor(Biserică)
 16,00: Acatist de mulţumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate cu cateheza Istoria Bisericii Universale:Penticostalii, istorie, doctrină

19 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

20 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,45: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Adventiştii, istorie, doctrină

26 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

27 Duminica a 31 după Rusalii(Vindecarea orbului din Ierihon– Luca 18,35-43)
                ora 8,45: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Taina Sfântului Maslu cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Creştinii după Evanghelie, istorie, doctrină

27 Ian. - 10 Feb. 2013    

 

27 Duminica a 31 după Rusalii(Vindecarea orbului din Ierihon– Luca 18,35-43)
                ora 8,45: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Taina Sfântului Maslu cu cateheza: Istoria Bisericii Universale: Creştinii după Evanghelie, istorie, doctrină

29 Marţi: ora 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi

30 Miercuri: †) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur
                 ora 8,45: Utrenia
                       9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
                     16,00: Acatistul Sf. Trei Ierarhi cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Martorii lui Iehova

1 Vineri:  Înainteprăznuirea Întâmpinării Domnului
                   ora 16,00: Vecernia cu litie; 17,00: Spovedanie

2 Sâmbătă: (†) Întâmpinarea Domnului
                 ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

3 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a pei) cu cateheza: Istoria Bisericii Universale: Ce este Oastea Domnului?

9 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

10 Duminica a 16 a după Rusalii(Pilda talanţilor – Matei 25, 14-30)
             ora 8,45: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Stiliştii

10 Feb. - 3 Mart. 2013    

 

10 Duminica a 16 a după Rusalii(Pilda talanţilor – Matei 25, 14-30)
             ora 8,45: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Istoria Bisericii Universale: Stiliştii

16 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

17 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28)
                 ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Explicarea unor antinomii biblice (I)

23 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

24 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
          ora 8,45: Utrenia
             9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           16,00: Taina Sfântului Maslu cu cateheza: Explicarea unor antinomii biblice (II)

2 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

3 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                   ora 8,45: Utrenia
                        9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
16,00: Sfinţirea cea mică a apei cu cateheza: Explicarea unor antinomii biblice (III)

3 - 17 Mart. 2013    

3 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                   ora 8,45: Utrenia
                        9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,30: Sfinţirea cea mică a apei cu cateheza: Explicarea unor antinomii biblice (III)

9 Sâmbătă: Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
                Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)

              ora 8,00 Canonul din Minei a Sf. 40 Mucenici din Sevastia
                    8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;  9,45: Pomenirea morţilor
                   16,30: Vecernia;
                   17,15: Spovedanie

10 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
           ora 8,45: Utrenia
                9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,30: Paraclisul Sf. Nectarie Taumaturgul cu cateheza: Explicarea unor antinomii biblice (IV)

16 Sâmbătă: ora 16,30: Vecernia;
                       17,15: Spovedanie

17 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
                   ora 8,45: Utrenia
                         9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,30: Vecernia cu  cateheza: Gânduri la început de Post

 

Obs.: ► În săptămâna 11 – 17 Mart. 2013 se face dezlegare la peşte, brânză, lapte şi ouă, inclusiv miercurea şi vinerea din această săptămână.

17 - 24 Mart. 2013

 

17 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia
          9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt la început de Post

18 Luni: ora 17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                       Cuvânt de folos: Psalmul 1,1

19 Marţi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                 Cuvânt de folos: Psalmul 1,3

20 Miercuri: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                          17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                     Cuvânt de folos: Psalmul 1,4
                          18,30: Spovedanie

21 Joi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                            Cuvânt de folos: Psalmul 2,3
                18,30: Spovedanie

22 Vineri: ora: 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Psalmul 2,11

23 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

24  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt de folos: Psalmul 6

24 - 31 Mart. 2013

 

24  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
         ora 8,45: Utrenia
              9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
            17,30: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)

25 Luni : (†) Buna Vestire(Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia
                   10,45 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                  17,30 Paraclisul Maicii Domnului

26 Marţi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    17,30: Pavecerniţa mare;Cuvânt de folos: Psalmul 3,1-5

27 Miercuri: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 3,6

28 Joi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,30: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Psalmul 4,1 18,30: Spovedanie

29 Vineri: ora: 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 4,6

30 Sâmbăta – Pomenirea Morţilor
                    ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,30: Vecernia şi  Spovedanie

31 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,45: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    18,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte)

31 Mart. - 7 Apr. 2013

 

31 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,45: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    18,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte)

1 Luni: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 18,00: Pavecerniţa mare;Cuvânt de folos: Psalmul 5,1-2

2 Marţi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00: Pavecerniţa mare;Cuvânt de folos: Psalmul 6,1-2,6-7
                  19,00: Spovedanie

3 Miercuri: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 7,11

4 Joi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Psalmul 8,1-9
              19,00: Spovedanie

5 Vineri: ora: 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 9,10  

6 Sâmbăta – Pomenirea Morţilor
                    ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        18,00: Vecernia
                        19,00: Spovedanie

7 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  18,00: Acatistul Sfintei Cruci Cuvânt de folos: Psalmul 10,1-7  

7 - 14 Apr. 2013

 

7 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  18,00: Acatistul Sfintei Cruci Cuvânt de folos: Psalmul 10,1-7  

8 Luni: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 18,00: Pavecerniţa mare;Cuvânt de folos: Psalmul 9,34

9 Marţi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00: Pavecerniţa mare;Cuvânt de folos: Psalmul 10,8
                  19,00: Spovedanie

10 Miercuri: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 13,5; 15,3

11 Joi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Psalmul 16,4,14
              19,00: Spovedanie

12 Vineri: ora: 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 17

13 Sâmbăta – Pomenirea Morţilor
                    ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        18,00: Vecernia
                        19,00: Spovedanie

14 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului Cuvânt de folos: Psalmul 18,9

14 - 21 Apr. 2013

 

14 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului Cuvânt de folos: Psalmul 18,9

15 Luni: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 18,00: Pavecerniţa mare;Cuvânt de folos: Psalmul 21

16 Marţi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00: Pavecerniţa mare;Cuvânt de folos: Psalmul 22
                  19,00: Spovedanie

17 Miercuri: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              19.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul Cuvânt de folos: Psalmul 23

18 Joi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 25

19 Vineri: ora: 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              19.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu Cuvânt de folos: Psalmul 29,6
             20,00: Spovedanie

20Sâmbăta – Pomenirea Morţilor
                    ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        18,00: Vecernia
                        19,00: Spovedanie

21 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
           ora 8,45: Utrenia
                9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              18,00 Paraclisul Maicii Domnului Cuvânt de folos: Psalmul 31,1,6,10

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti(Molitfelnic) în Săptămâna mare  29. Apr. – 4 Mai 2013 nu se spovedeşte decât în cazuri excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată.

21 - 28 Apr. 2013 

21 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
           ora 8,45: Utrenia
                9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              18,00 Paraclisul Maicii Domnului Cuvânt de folos: Psalmul 31,1,6,10

22 Luni: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Gheorghe (Biserica Mică)
                  19,00: Spovedanie

23 Marţi: †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă
       ora 8,30: Utrenia (Biserica mare)
            9,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite (Biserica mare)
          10,40 Sfinţirea Apei (Biserica mică) Procesiunea de ocolire a Bisericii mici
         18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarhi Ardeleni; 19,00: Spovedanie

24 Miercuri:†) Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropoliţii Transilvaniei
            ora 8,30: Utrenia;
                 9,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite
               18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Psalmul 33,10; 19,00: Spovedanie

25 Joi: ora 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Psalm 36; 19,00: Spovedanie

26 Vineri: ora: 6,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
          15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite; Cuvânt de folos: Psalmul 49,15-16

27 Sâmbăta – Sâmbăta lui Lazăr
           ora 8,00: Utrenia
                9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
             18,00: Vecernia; 18,45 Spovedanie

28 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                   20,00 Spovedanie

 Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti(Molitfelnic) în Săptămâna mare  29. Apr. – 4 Mai 2013 nu se spovedeşte decât în cazuri excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată.

28 Apr. - 5 Mai 2013 

28  Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                   20,00 Spovedanie

29 Luni: ora 7,00: Spovedanie Sumerna
                  19,00: Denie. Cateheza: Pilda celor zece fecioare

30 Marţi: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                   19,00: Denie. Cateheza: Femeia cea păcătoasă care a uns cu mir pe Domnul
                              
1 Miercuri: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                     19,00: Denie. Cateheza: Spălarea picioarelor, Cina cea de taină, Rugăciunea cea mai presus de fire, Vânzarea Domnului
                    20,00 Spovedanie
 
2 Joi: ora 7,00: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
             19,00: Denia celor 12 Evanghelii. Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos  

3 Vineri: ora 9.00 Ceasurile Paştelui
                  11,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                  19,00: Prohodul Domnului

4 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

5 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii(Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

5 - 12 Mai 2013 

 

5 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

6 Luni: (†) Sfintele Paşti
                ora 8,45: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia. Cateheză::Tălmăcirea Cuvântului Sf. Ioan Gură de Aur la Sf. Paşti (I)

7 Marţi: (†) Sfintele Paşti
                ora 8,45: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia Cateheză::Tălmăcirea Cuvântului Sf. Ioan Gură de Aur la Sf. Paşti (II)

9 Joi: ora 18,00: Vecernia

10 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
                ora 8,45: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie Sf. Ioan Gură de Aur
                    11,00 Sfinţirea Apei
                    18,00 Vecernia cu Cateheza:cu cateheza: Canonul Învierii (I)

11 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

12 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
    ora 8,45: Utrenia
         9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
        18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu cateheza: Canonul Învierii (II)

12 - 26 Mai 2013 

12 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
    ora 8,45: Utrenia
         9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
        18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu cateheza: Canonul Învierii (II)

18 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

19 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
  ora 8,45: Utrenia
       9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
      18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza Canonul Învierii (III)

20 Luni: ora: 18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
                    18,45: Spovedanie

21 Luni: †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena
                   8,45: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00:Acatistul Sf. Împ. Constantin şi Elena cu Cateheza Canonul Învierii (IV)

25 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

26 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza:Canonul Învierii (V)

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea se face dezlegare la peşte.

26 Mai - 16 Iun. 2013 

26 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
     ora 8,45: Utrenia
          9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza Canonul Învierii (V)

1 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

2 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
      ora: 8,30: Utrenia
             9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza Canonul Învierii (VI)

8 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

9 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
         ora:  8,30: Utrenia
                9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza Canonul Învierii (VII)

12 Miercuri: Odovania Praznicului Învierii
                ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

13 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             10,50: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei); 11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
             18,00 Vecernia

15 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

16 Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
                8,30: Utrenia
               9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00 Acatistul de mulţumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate

16 - 30 Iun. 2013 

16 Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
                8,30: Utrenia
               9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00 Acatistul de mulţumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate

22 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
            ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos (Biserica mică)
                  8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (Biserica mică)
                10,00 Parastas de obşte - Pomenirea Morţilor
                18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

23 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,30 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

24 Luni:(†) Sfânta Treime; †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul   
               ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Sfintei Treimi

28 Vineri: ora: 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. Petru şi Pavel; 19,00: Spovedanie

29 Sâmbătă: (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

30 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                              ora 8,30: Utrenia
                                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                 16,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 16,30 Taina Sf. Maslu

Obs.: ► Miercuri 26 – Vineri 28 Iun. Postul Sf. Apostoli Petru şi Pavel
          Maslurile  pe la casele credincioşilor se vor oficia în cursul săptămânii 1- 12 iunie. Cei interesaţi se pot înscrie la Pangarul Bisericii până pe 29 Iun. 2013.
         Credincioşii care vor să ajute pentru pregătirea Sf. Maslu sunt rugaţi să o facă depunând sumele de bani la Pangarul Bisericii până Sâmbătă 29 Iun. 2013

30 Iun. - 28 Iul. 2013 

30 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                              ora 8,30: Utrenia
                                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                 16,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 16,30 Taina Sf. Maslu

6 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia; 18,50: Spovedanie

7 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sfinţilor Români.– Matei 4,18-23)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Bunei Vestiri

13 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,50: Spovedanie

14 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33
        ora 8,30: Utrenia
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            16,30: Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos (Sumerna
          18,00:Vecernia cu cateheza: Chipuri bizantine(I)

19 Vineri: ora 15,45 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Proroc Ilie Tesviteanul
                        16,30: Spovedanie

20 : Sâmbătă †) Sfântul Măritul Proroc Ilie Tesviteanul
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00: Vecernia; 18,50: Spovedanie

21 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      18,00: Vecernia cu cateheza: Chipuri bizantine(II)

27 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

28 Duminica 5-a după Rusalii (Vindecarea demonizaţilor din ţinutul Gadareni– Mt. 8,28-34; 9,1) 
                  ora 8,30: Utrenia           
                       9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     18,00: Vecernia cu cateheza:Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică(I)

28 Iul. - 11 Aug. 2013 

28 Duminica  5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadareni– Mt. 8,28-34; 9,1)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     18,00: Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică(I)

31 Miercuri: Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului
              ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

1 Joi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului, bucuria tuturor celor necăjiţi; 8,15: Spovedanie

2 Vineri: ora 7,30: Canonul de pocăinţă; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

3 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

4 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 16,30 Sumerna
           18,00 Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică(II)

5 Luni:ora 18,00:Vecernia cu Litie ;19,00: Spovedanie

6 Marţi: (†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică(III) 19,30: Spovedanie

7 Miercuri: ora 7,30: Canonul de pocăinţă; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

8 Joi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului, „Potoleşte întristările noastre”  8,15: Spovedanie

9 Vineri: ora 7,30: Canonul de pocăinţă; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

10 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

11 Duminica 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (IV)

 

11 - 31 Aug. 2013 

11 Duminica 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (IV)

12 Luni: ora 8,30 Spovedanie (Sumerna

13 Marţi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului „Potirul Nesecat”; 8,15: Spovedanie

14 Miercuri:ora 15,00 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; 17,30 Denia Prohodului Maicii Domnului

15 Joi: (†) Adormirea Maicii Domnului
               ora 8,30: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului

17 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

18 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
                ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (V)

24 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

25 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (VI)

28 Miercuri: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

29 Joi: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
         ora 8,30: Utrenia
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
18,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul cu cateheza Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică

31 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

1 - 15 Sept. 2013  

1 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  16,30: Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos(SUMERNA)
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (VIII)

7 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                     18,00: Vecernia cu litie în cinstea Naşterii Maicii Domnului; 19,00: Spovedanie

8 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Conv. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
                         (†) Naşterea Maicii Domnului

                      ora 8,30: Utrenia
                            9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
18,00:Paraclisul Maicii Domnului, cateheza:Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (IX)

13 Vineri:  Înainteprăznuirea Înălţării Sfintei Cruci
               18,00: Vecernia cu litie în cinstea Înălţării Sfintei Cruci; 18,45: Spovedanie

14: Sâmbăta (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST) (Judecarea şi răstignirea lui Iisus, Ioan 19,6-11, 13-20, 25-28, 31-35)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  11,00: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                  18,00: Vecernia cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (X)

15 Duminica după Înălţ. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
      16,00: Sfeştanie sau Sfinţirea cea mică a apei; 16,30: Taina Sf. Maslu (SUMERNA)
               18,00: Vecernia cu cateheza Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XI)

Obs.: Program cimitir  zilnic, orele:7,00-21,00.
          ►2-13 Sept. 2013 Curăţenia de toamnă în Cimitirul parohial. Fiecare familie este rugată să-şi facă curăţenie la locurile de veci!

15 Sept. - 6 Oct. 2013  

15 Duminica după Înălţ. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
      16,00: Sfeştanie sau Sfinţirea cea mică a apei; 16,30: Taina Sf. Maslu (SUMERNA)
               18,00: Vecernia cu cateheza Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XI)

21 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

22 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11.30: Raport în fața Adunării parohiale asupra curățeniei in Cimitirului parohial
                 18,00: Vecernia cu cateheza Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XII)

28 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

29 Duminica a 19-a după Rusalii(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Lc 6:31-36)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
 17,00: Taina Sfântului Maslu cu cateheza Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XIII)

5 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

6 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos (Sumerna)
                 17,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XIV)

 

6 - 20 Oct. 2013   

6 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
              ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos (Sumerna)
                 17,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XIV)

12 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

13 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic
              ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00: Vecernia cu litie în cinstea Sfintei Cuv. Parascheva; 18,00: Spovedanie

14 Luni:†) Sfânta Cuvioasă Parascheva
              ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00:Acatistul Sf. Cuv. Parascheva cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XV)

19 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
      17,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni; 18,00: Spovedanie

20 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39)
              ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           17,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni; 18,00: Spovedanie

21 Luni: †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel
            ora 8,45: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00: Acatistul Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XVI)

20 Oct. - 24 Nov. 2013   

20 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39)
              ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Taina Sf. Maslu (de obşte)
 
21 Luni: †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel
            ora 8,45: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00: Acatistul Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni cu cateheza: Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XVI)

25 Vineri ora 17,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Dimitrie, izvorâtorul de mir
                        18,00: Spovedanie

26 Sâmbătă †) Sf. Mare Mucenic Dimitrie
            ora 8,45: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Dimitrie Basarabov ;
                18,00: Spovedanie

27 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
                           †) Sf. Cuv. Dimitrie Basarabov

             ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00:Acatistul Sf. Dimitrie Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XVII)

2 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                           16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

3 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
             ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza Chipuri peste vremuri – Dar pentru Biserică (XVIII)

7 Joi: ora: 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Arhangheli; 16,45: Spovedanie

8 Vineri: †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril (POST)
             ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
16,00: Acatistul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril; cateheza Filosofia religiei: Crearea lumii:

9 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                      16,00: Acatistul Bunei Vestiri

10 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          16,00:Acatist de mulţumire cu cateheza Filosofia religiei:Existenţa paradisiacă

15 Vineri: Începutul Postului Nașterii Domnului
                  ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

16 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

17 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Lc 12:16-21)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
   16,00: Paraclisul Maicii Domnului ; cateheza Filosofia religiei: Dinamica chip - asemănare

20 Miercuri: †) Înainteprăznuirea intrării în Biserică a Maicii Domnului
              ora 16,00: Vecernia cu litie; 16,45: Spovedanie

21 Joi: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         16,00: Paraclisul Maicii Domnului: cateheza Filosofia religiei:Parţializarea comuniunii

23 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                           16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

24 Duminica a 30-a după Rusalii(Dregătorul bogat, păzirea poruncilor – La 18:18-27)
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
  16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Filosofia religiei:Falsa valorizare

24 Nov. - 8 Dec. 2013   

24 Duminica a 30-a după Rusalii(Dregătorul bogat, păzirea poruncilor – La 18:18-27)
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,15: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca
  16,00: Acatistul Sf. Mc Ecaterina cu cateheza Filosofia religiei: Parţializarea comuniunii

27 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                            8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

29 Vineri: ora 16.00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Apostol Andrei;16,50: Spovedanie

30 Sâmbătă  †) Sf. Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României
                 †) Sf. Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei
(Dezlegare la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

1 Duminica a 15-a după Rusalii(Porunca cea mai mare din Lege – Mt. 22:35-46)
             Ziua naţională a României LA MULŢI ANI - RONIA
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Te-Deum - 95 de ani de la făurirea Statului Naţional Unitar Român

4 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

5 Joi: ora 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarh Nicolae, 17,00: Spovedanie

6 Vineri: †) Sf. Ierarh Nicolae (Dezlegare la peşte)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         16,00: Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae cu cateheza Filosofia religiei: Falsa valorizare

7 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

8 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Falsa sacralizare

8 - 31 Dec. 2013    

8 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17)
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
      16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Filosofia Religiei: Spațiile teocosmice(I)

11 Miercuri: Ora: 8,15: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                              8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

13 Vineri: ora 8,15: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

14 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

15 Duminica a 28-a după Rusalii(Pilda celor poftiţi la cină – Lc 14:16-24) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           16,00:Paraclisul Maicii Domnului cateheza Filosofia Religiei: Spațiile teocosmice(II)

18 Miercuri: Ora: 8,15: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                              8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

20 Vineri: ora 8,15: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                       8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

21 Sâmbătă:  ora 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

 22 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
    ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
  11,00: Cateheză în prag de sărbătoare: Nașterea Domnului povestită copiilor
  11,15: Daruri din darurile lui Moș Crăciun oferite de Asociația Buna Vestire Ucea de Sus
  15,00: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei) cateheza Gânduri pentru sărbători

24 Marți: Sf. Cuv. Mucenică Eugenia(Ajunul Crăciunului) (POST)
                   ora 6,00: Ceasurile Ajunului Naşterii Domnului
                         7,00: Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare
                         8,30: Binecuvântarea cetelor de colindători

25 Miercuri: (†) Naşterea Domnului(Crăciunul)(Harți)
                    ora  4,30: Utrenia
                          5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          15,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana

26  Joi: (†) Soborul Maicii Domnului. Cuv. Nicodim de la Tismana(Harţi)
      ora: 8,45: Utrenia
             9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,15 Decernarea Premiilor Parohiei Ucea de Sus pe anul 2013
             15,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

27  Vineri: †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan(Harți)
                     ora: 8,45: Utrenia;  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           15,00: Acatistul Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

28 Sâmbătă ora 15,00: Vecernia

29 Duminica după Naşterea Domnului(Fuga în Egipt– Matei 2,13-23)
                   ora 8,45: Utrenia;  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       15,00: Acatistul Bunei Vestiri

31 Marți:  ora: 15,00: Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
                         23,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                         23,40:Te-Deum de Anul Nou – La Mulţi Ani 2014

 

 

1 - 29 Ian. 2012 

1 Duminică: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou; Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
                ora: 9,00: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,00: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

3 Marţi: ora: 10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna

4 Miercuri: ora 10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de la râu şi dealul

5 Joi: Ajunul Botezului Domnului(POST)
             ora 8,00-12,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de sus a satului(inclusiv Uliţa Pandrei)
                 13,30-16,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de jos a satului

6 Vineri: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza) (Harţi)
            
   ora  4,30: Utrenia
                     5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari
                     8,00: Binecuvântarea apelor
                   15,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Sâmbătă: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
              ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  15,00: Vecernia

8 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,30: Utrenia
                        9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     11,15: Şedinţa Adunării parohiale – Darea de seamă pe anul 2011
                     11,45: Şedinţa de licitaţie a stranelor(Biserică)

                     16,00: Acatist de mulțumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(I)

14 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia;
                          16,45: Spovedanie

15 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
                  ora 8,30: Utrenia
                       9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     16,00: Vecernia cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(II)

21 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia;
                          16,45: Spovedanie

22 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(III)

28 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia
                          16,50: Spovedanie

29 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi

 

29 Ian. - 12 Feb. 2012 

29 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi

30 Luni: †) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur
                 ora 8,30: Utrenia
                       9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
                     15,30: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(IV)

1 Miercuri:  Înainteprăznuirea Întâmpinării Domnului
                   ora 16,00: Vecernia cu litie; 17,00: Spovedanie

2 Joi: (†) Întâmpinarea Domnului
                 ora 8,30: Utrenia
                     9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Paraclisul Maicii Domnului  cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(V)

4 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

5 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
          ora 8,30: Utrenia
              9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(VI)

11 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

12 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(VII)

Obs.: Data limită până la care se fac Parastasele pentru Sf. Paşti 2011(NOPOROŞNA DE PAŞTI) este  Sâmbătă 11 Feb. 2012.

12 - 26 Feb. 2012 

12 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(VII)

18 Sâmbătă:  Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
              ora 8,00 Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                   8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   9,45: Pomenirea morţilor
                 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

19 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Vecernia cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(VIII)

25 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         16,00: Vecernia
                         16,45: Spovedanie

26 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia
          9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        16,30: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(IX)

 

Obs.: ► În săptămâna 20  – 26 Feb. 2012 se face dezlegare la peşte, brânză, lapte şi ouă, inclusiv miercurea şi vinerea din această săptămână.

26 Feb. - 4 Mart. 2012 

26 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
    ora 8,30: Utrenia
          9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        16,30: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(IX)

27 Luni: ora 16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                       Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Solomon(1,1-53)

28 Marţi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                 Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Moartea lui David(2, 1-12)
                   18,00: Spovedanie

29 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                           16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                     Cuvânt de folos: Cartea III Regi:Solomon și Adonia(2, 12-46)

1 Joi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                            Cuvânt de folos: Cartea III Regi:Căsătoria lui Solomon(3,1-15)
                18,00: Spovedanie

2 Vineri: ora: 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Cartea III Regi:Înțelepciunea lui Solomon(3,15-28)

3 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        16,30: Vecernia şi  Spovedanie

4  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               15,30: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(X)

4- 11 Mart. 2012 

4  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               15,30: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(X)

5 Luni: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Slava lui Solomon (4,1-34)
                18,00: Spovedanie

6 Marţi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Pregătiri pentru zidirea Templului (5,1-18)
                  18,00: Spovedanie

7 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                      Cuvânt de folos: Cartea III Regi:Solomon zidește Templul domnului (6, 1-38)

8 Joi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Facerea casei regale și a vaselor sfinte (7,1-51)
              18,00: Spovedanie

9 Vineri: † Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
                   ora 7,45: Utrenia; Ceasul I; Ceasul IX
                         9,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul

10 Sâmbăta – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

11 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    17,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(XI)

Obs.: ► În perioada 4-25 Martie se face colecta pentru Fondul Central Misionar 2012

11- 18 Mart. 2012  

 

11 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    17,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(XI)

12 Luni: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
      17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Rugăciunea de sfinţire a Templului (3 Regi 8,23-37); 18,00: Spovedanie

13 Marţi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Rugăciunea de sfinţire a Templului (3 Regi 8,37-53); 18,00: Spovedanie

14 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                      Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Rugăciunea de sfinţire a Templului (3 Regi 8,53-9,28)

15 Joi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Regina din Saba vine la Solomon(3Regi 10,1-29); 18,00: Spovedanie

16 Vineri: 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                      Cuvânt de folos: Cartea III Regi:Moartea lui Solomon(3Regi 11,1-11)

17 Sâmbăta – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

18 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  17,00: Acatistul Sfintei Cruci cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(XII)

18- 25 Mart. 2012   

18 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  17,00: Acatistul Sfintei Cruci cu cateheza Chipuri pentru veşnicie(XII)

19 Luni: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Moartea lui Solomon (3Regi 11,14-43) 18,00: Spovedanie

20 Marţi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Roboam; Dezbinarea regatului (3Regi12,1-33); 18,00: Spovedanie

21 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
           Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Ieroboam pedepsit (3Regi13,1-34)

22 Joi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Domnia lui Ieroboam, moartea lui (3Regi 14,1-31); 18,00: Spovedanie

23 Vineri: 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                      Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Regi în Iuda şi Israel (3Regi cap. 15,16)

24 Sâmbăta –Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                      18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)

25 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                                (†) Buna Vestire
(Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   11,15 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului Cuvânt pastoral la Praznicul Buneivestiri

25 Mart. - 1 Apr. 2012    

25 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                                (†) Buna Vestire
(Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   11,15 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului Cuvânt pastoral la Praznicul Buneivestiri

26 Luni: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Proorocul Ilie (3Regi 17,1-24) 19,00: Spovedanie

27 Marţi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Jertfa lui Ilie (3Regi18,1-46); 19,00: Spovedanie

28 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        19.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul

29 Joi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Ceasul III, VI, Obednita)
              18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi : Ilie hrănit de înger; Urmaşul său (3Regi19,1-21); 19,00: Spovedanie

30 Vineri: 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               19.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
               20,00: Spovedanie

31 Sâmbăta ––Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul
                      18,00: Vecernia; 18,45 Spovedanie

1 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
           ora 8,30: Utrenia
                9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              18,00:Vecernia cu Pavecerniţa mică. Evaluarea proiectului „Harnic şi darnic”

1 - 8 Apr. 2012 

 

1 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
           ora 8,30: Utrenia
                9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              18,00:Vecernia cu Pavecerniţa mică. Evaluarea proiectului „Harnic şi darnic”

2 Luni: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Războiul lui Ahab cu Sirienii (3Regi 20,1-43) 19,00: Spovedanie

3 Marţi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Tirania lui Ahab şi a Izabelei (3Regi21,1-29); 19,00: Spovedanie

4 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
           Cuvânt de folos: Cartea III Regi: Moartea lui Ahab (3Regi22,1-53)

5 Joi: ora 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea IV Regi : Boala lui Ohozia, Râvna lui Ilie (4Regi1,1-18); 19,00: Spovedanie

6 Vineri: 7,30: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
           Cuvânt de folos: Cartea IV Regi: Ilie rânduieşte proroc pe Elisei (4Regi2,1-25)

7 Sâmbăta – Sâmbăta lui Lazăr
           ora 8,00: Utrenia
                9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
             18,00: Vecernia; 18,45 Spovedanie

8 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    19,30 Denie Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                    20,30 Spovedanie

8 - 15 Apr. 2012  

8  Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,30 Denie Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                   20,30 Spovedanie

9 Luni: ora 7,30: Spovedanie Sumerna
                  19,30: Denie. Cateheza: Pilda celor zece fecioare

10 Marţi: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                    19,30: Denie. Cateheza: Femeia cea păcătoasă care a uns cu mir pe Domnul
                              
11 Miercuri: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            9,00:  Spovedanie - Sumerna
                           19,30: Denie. Cateheza: Spălarea picioarelor, Cina cea de taină, Rugăciunea cea mai presus de fire, Vânzarea Domnului
                           20,30 Spovedanie
 
12 Joi: ora 7,30: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
                19,00: Denia celor 12 Evanghelii. Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos  

13 Vineri: ora 9.00 Ceasurile Paştelui
                     11,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                     19,00: Prohodul Domnului

14 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

15 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii(Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

15 - 22 Apr. 2012  

15 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

16 Luni: (†) Sfintele Paşti
                ora 8,45: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia. Cateheză: „Hristos a înviat!” – Cuvânt Pastoral I

17 Marţi: (†) Sfintele Paşti
                ora 8,45: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia Cateheză: „Hristos a înviat!” – Cuvânt Pastoral II

19 Joi: ora 18,00: Vecernia

20 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
                ora 8,45: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie Sf. Ioan Gură de Aur
                    11,00 Sfinţirea Apei
                    18,00 Vecernia cu Cateheza: Explicarea Icoanei Învierii Domnului (I)

21 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

22 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                   18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Gheorghe (Biserica Mică)
                   18,45: Spovedanie

22 Apr. - 6 Mai 2012  

22 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                   18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Gheorghe (Biserica Mică)
                   18,45: Spovedanie

23 Luni: †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă
                 ora 8,30: Utrenia (Biserica mare)
                       9,20: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (Biserica mare)
                     10,50 Sfinţirea Apei (Biserica mică) Procesiunea de ocolire a Bisericii mici
         18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici

24 Marţi: †) Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropoliţii Transilvaniei
            ora 8,30: Utrenia
                 9,20: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00: Acatistul Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici cu Cateheza: Explicarea Icoanei Învierii Domnului (II)

28 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

29 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu Cateheza: Explicarea Icoanei Învierii Domnului (III)

5 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

6 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea se face dezlegare la peşte.

6 - 27 Mai 2012  

6 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

12 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

13 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
               8,30: Utrenia
               9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

19 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

20 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
                8,30: Utrenia
                9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
  18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena; 18,45: Spovedanie

21 Luni: †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena
                   8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
  18,00:Acatistul Sf. Împ. Constantin şi Elena cu Cateheza: Exp. Icoanei Învierii Domnului

23 Miercuri: Odovania Praznicului Învierii
                ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

24 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             10,50: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei); 11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
             18,00 Vecernia

26 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

27 Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  11,00: Ziua Internaţională a Copilului
                         Lumea poveştilor copilărieiPunguţa cu doi bani– învăţături morale şi de suflet folositoare
                        Premierea copiilor participanţi la Proiectul „Harnic şi darnic”
                 18,00 Acatistul Sf. Ioan Rusul

Obs.: ► Program Cimitir: zilnic orele: 7-22, peste noapte porţile vor fi închise!

27 Mai - 10 Iun. 2012  

 

27 Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  11,00: Ziua Internaţională a Copilului
                         Lumea poveştilor copilărieiPunguţa cu doi bani– învăţături morale şi de suflet folositoare
                        Premierea copiilor participanţi la Proiectul „Harnic şi darnic”
                 18,00 Acatistul Sf. Ioan Rusul

2 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
            ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                  8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                10,00 Parastas de obşte - Pomenirea Morţilor
                18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

3 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

4 Luni:(†) Sfânta Treime
               ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Sfintei Treimi

9 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia; 18,30: Spovedanie

10 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                              ora 8,30: Utrenia
                                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                 15,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei)
                                15,30 Taina Sf. Maslu

 10 - 24 Iun. 2012  

 

10 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                              ora 8,30: Utrenia
                                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                15,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei)
                               15,30 Taina Sf. Maslu

11 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

15 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

16 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                          18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

17 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sfinţilor Români.– Matei 4,18-23) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu  cateheza: Chipuri pentru veşnicie (XIII)

22 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

23 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                         18,00: Vecernia cu litie în cinstea Naşterii Sf. Ioan Botezătorul;
                         18,50: Spovedanie

24 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33) (Dezlegare la peşte)
                 †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul
        ora 8,30: Utrenia
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           11,15: Premierea elevilor premianţi din Parohia Ucea de Sus
          18,00:Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul cu  cateheza Chipuri pentru veşnicie (XIV)

  24 Iun. - 22 Iul. 2012  

 

24 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33) (Dezlegare la peşte)
                 †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul
        ora 8,30: Utrenia
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           11,15: Premierea elevilor premianţi din Parohia Ucea de Sus
          18,00:Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul cu  cateheza Chipuri pentru veşnicie (XIV)

27 Miercuri: ora 7,30 Spovedanie
                        8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

28 Joi: ora: 8,30: Spovedanie Sumerna
                  18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. Petru şi Pavel;
                  19,00: Spovedanie

29 Vineri: (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (Dezlegare la peşte)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavelcu cateheza: Taina Sf. Maslu(I)
 
30 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia;
                          18,45: Spovedanie

1 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,30: Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos (Sumerna
                    18,00: Sfeştanie(Sfinţirea apei) cu cateheza: Taina Sf. Maslu(II)

7 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

8 Duminica 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadareni– Matei 8,28-34; 9,1)
                 ora 8,30: Utrenia
                       9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     18,00: Vecernia cu cateheza: Taina Sf. Maslu(III)

14 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

15 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
                 ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Vecernia cu cateheza: Taina Sf. Maslu(IV)

14 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

19 Joi: ora 18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Proroc Ilie Tesviteanul
                 18,45: Spovedanie

20 Vineri: †) Sfântul Măritul Proroc Ilie Tesviteanul (POST)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00: Rugăciune pentru ploaie

21 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

22 Duminica 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Taina Sf. Maslu(V)

   22 Iul. - 5 Aug. 2012  

22 Duminica 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza: Taina Sf. Maslu(V)
           

28 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

29 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
                ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00:Vecernia cu cateheza: Taina Sf. Maslu(VI)

1 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

2 Joi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului, bucuria tuturor celor necăjiţi
               8,30: Spovedanie

3 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                    8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

4 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                      18,00: Vecernia;
                      18,45: Spovedanie

5 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,30: Acatistul Bunei Vestiri (Sumerna
                    18,00:Vecernia cu Litie
                    18,45: Spovedanie

 

Obs.:Toţi cei ce vor să sprijine activitatea filantropică a Asociaţiei Buna Vestire Ucea de Sus o pot face depunând donaţiile lor la Pangarul Bisericii. Vă mulţumim!

   29 Iul. - 12 Aug. 2012  

29 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00:Vecernia cu cateheza: Taina Sf. Maslu(VI)

1 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

2 Joi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului, bucuria tuturor celor necăjiţi; 8,15: Spovedanie

3 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

4 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                      18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

5 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,30: Acatistul Bunei Vestiri (Sumerna
                    18,00:Vecernia cu Litie ;18,45: Spovedanie

6 Luni: (†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00: Sfeştanie; Sfinţirea Troiţei de la vale

7 Marţi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului „Potirul Nesecat”; 8,15: Spovedanie

8 Miercuri: ora 7,30: Canonul de pocăinţă; 8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

9 Joi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului, „Potoleşte întristările noastre”  8,15: Spovedanie

10 Vineri: ora 7,30: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                      8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

11 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie

12 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   17,30:Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Taina Sf. Maslu (VII)

   12 - 26 Aug. 2012  

12 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   17,30:Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Taina Sf. Maslu (VII)

13 Luni: ora 8,00 Spovedanie (Sumerna

14 Marţi: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului, „Izbăvitoarea”;
                        8,00: Spovedanie
                     15,00 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului
                    17,30 Denia Prohodului Maicii Domnului

15 Miercuri: (†) Adormirea Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
                     9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului

18 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia;
                          18,45: Spovedanie

19 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00 Vecernia cu cateheza Taina Sf. Maslu (VIII)

25 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia;
                          18,45: Spovedanie

26 Duminica 12-a după Rusalii (Tânărul bogat– Matei 19,16-26)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia cu cateheza Taina Sf. Maslu (IX)

   26 Aug. - 9 Sept. 2012  

  26 Duminica 12-a după Rusalii (Tânărul bogat– Matei 19,16-26)
               ora 8,30: Utrenia
                     9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia cu cateheza Taina Sf. Maslu (IX)

28 Marţi: ora 18,00: Vecernia cu litie
                     18,45: Spovedanie

29 Miercuri: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
         ora 8,30: Utrenia
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            18,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul cu cateheza Taina Sf. Maslu (X)

1 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia;
                        18,45: Spovedanie

2  Duminica 13-a după Rusalii (Pilda lucrătorilor celor răi– Matei 21,33-44)
          ora 8,30: Utrenia
                9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu: cateheza Taina Sf. Maslu (XI)

7 Vineri: ora: 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Naşterii Maicii Domnului
                        18,45: Spovedanie

8 Sâmbătă: (†) Naşterea Maicii Domnului
             ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

9 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Conv. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
                      ora 8,30: Utrenia
                            9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) (Sumerna)
                          16,40 Taina Sfântului Maslu (de obşte) (Sumerna)
                          18,00: Acatistul naşterii Maicii Domnului cateheza Taina Sf. Maslu (XII)

   9 - 16 Sept. 2012   

 

9 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Conv. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
                      ora 8,30: Utrenia
                            9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) (Sumerna)
                          16,40 Taina Sfântului Maslu (de obşte) (Sumerna)
                          18,00: Acatistul naşterii Maicii Domnului cateheza Taina Sf. Maslu (XII)

13 Joi:  Înainteprăznuirea Înălţării Sfintei Cruci
               18,00: Vecernia cu litie în cinstea Înălţării Sfintei Cruci
               18,45: Spovedanie

14 Vineri: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST) (Judecarea şi răstignirea lui Iisus, Ioan 19,6-11, 13-20, 25-28, 31-35)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  11,00: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                  18,00: Acatistul Sf. Cruci cu  cateheza Taina Sf. Maslu (XIII)

15 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

16 Duminica după Înălţ. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Taina Sf. Maslu (XIV)

Obs.: ► Toţi cei ce vor să sprijine activitatea filantropică a Asociaţiei Buna Vestire Ucea de Sus o pot face depunând donaţiile lor la Pangarul Bisericii. Vă mulţumim!
         Asociaţia Buna Vestire Ucea de Sus, în parteneriat cu Primăria Ucea şi Şcoala Generală Ucea iniţiază Programul socio-cultural, instructiv-educativ, de tip „After-school”. Programul presupune zilnic, de luni până vineri, orele 14,30 – 16,30: PREGĂTIREA LECŢIILOR, GUSTARE şi ACTIVIŢĂŢI TEMATICE.
          Programul se adresează:

  1. Copiilor dornici de învăţătură,
  2. Copiilor defavorizaţi din Ucea de Sus (copii cu situaţie financiară precară, orfani, familii dezorganizate, mediu familial viciat)

        Cei interesaţi se pot adresa până vineri 15 Sept. 2012 la Pangarul Bisericii sau la  telefon: 0745 932195 sau 0268 244896. Mai multe detalii pe: www.parohiauceadesus.ro

  16 Sept. - 21 Oct. 2012    

 

16 Duminica după Înălţ. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu cateheza Taina Sf. Maslu (XIV
)

22 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia;
                         18,45: Spovedanie

23 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00: Acatist de mulţumire, slavă lui Dumnezeu pentru toate cu cateheza Taina Sf. Maslu (XV)

29 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia;
                         18,45: Spovedanie

30 Duminica a 19-a după Rusalii(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Luca 6:31-36)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza: Taina Sf. Maslu (XVI)

6 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

7 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos (Sumerna)
                 17,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Istoria Bisericii Universale: Starea Bisericii înainte de Reformă(I)

13 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                  17,00: Vecernia cu litie în cinstea Sfintei Cuv. Parascheva; 18,00: Spovedanie

14 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic
                †) Sfânta Cuvioasă Parascheva

              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00:Acatistul Sf. Cuv. Parascheva cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Starea Bisericii înainte de Reformă(II)

20 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
      17,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni; 18,00: Spovedanie

21 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39) †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Acatistul Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Starea Bisericii înainte de Reformă(III)

 21 Oct. - 4 Nov. 2012    

21 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39) †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel
              ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Acatistul Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Cauzele reformei protestante(III)

25 Joi ora 17,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Dimitrie, izvorâtorul de mir
                 17,45: Spovedanie

26 Vineri †) Sf. Mare Mucenic Dimitrie (POST)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00: Acatistul Sf. Mare Mucenic Dimitrie cu cateheza: Istoria Bisericii Universale Premergătorii Reformei: John Wicliff

27 Sâmbătă †) Sf. Cuv. Dimitrie Basarabov
           ora 9,00 Pomenirea morţilor
               17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

28 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00:Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Premergătorii Reformei protestante: Jan Hus

3 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

4 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Istoria Bisericii Universale: Premergătorii Reformei protestante: Savonarola

  4-11 Nov. 2012    

4 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Istoria Bisericii Universale: Premergătorii Reformei protestante: Savonarola

7 Miercuri: ora: 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril
                           16,45: Spovedanie

8 Joi: †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril
             ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Acatistul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril cu cateheza: Istoria Bisericii Universale:Reforma lui Martin Luther

 9 Vineri: Sf. Nectarie Taumaturgul
             ora 8,00: Acatistul Sf. Nectarie Taumaturgul
                   8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

10 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                           16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

11 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
            ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Acatistul Sf. Mc Mina cu cateheza Istoria Bisericii Universale: Răspândirea Reformei protestante

  11-25 Nov. 2012    

11 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
            ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Acatistul Sf. Mc Mina cu cateheza Istoria Bisericii Universale: Răspândirea Reformei protestante

14 Miercuri: Începutul Postului Nașterii Domnului
               8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
               8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

15 Joi: ora 8,30: Canoanele Maicii Domnului, glas VI;  8,50: Spovedanie

16 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

17 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                           16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

18 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Lc 12:16-21)
            ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
   16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza IBU: Sistemul teologiei protestante(I)

20 Marţi: †) Înainteprăznuirea intrării în Biserică a Maicii Domnului
              ora 16,00: Vecernia cu litie; 16,45: Spovedanie

21 Miercuri: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         16,00: Acatistul intrarii in Biserica a Maicii Domnului cu cateheza I B U: Sistemul teologiei protestante(II)

22 Joi: ora 8,30: Canoanele Maicii Domnului, glas VI;   8,50: Spovedanie

23 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos (Dezl. la peşte)
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

24 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                           16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

25 Duminica a 30-a după Rusalii(Dregătorul bogat, păzirea poruncilor – La 18:18-27)
         †) Sf. Mare Muceniță Ecaterina  (Dezlegare la peşte)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                11,30: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca
                16,00: Acatistul Sf. Mare Mucenită Ecaterina cu cateheza Istoria Bisericii Universale: Sistemul teologiei protestante(III)

  25 Nov.- 2 Dec. 2012    

 

25 Duminica a 30-a după Rusalii(Dregătorul bogat, păzirea poruncilor – La 18:18-27)
         †) Sf. Mare Muceniță Ecaterina
 (Dezlegare la peşte)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                11,30: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca
                16,00: Acatistul Sf. Mare Mucenită Ecaterina cu cateheza Istoria Bisericii Universale: Sistemul teologiei protestante(III)

27 Marţi: ora 8,30: Canoanele Maicii Domnului, glas VIII;
                       8,50: Spovedanie

28 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

29 Joi: ora 16.00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Apostol Andrei;
                16,50: Spovedanie

30 Vineri  †) Sf. Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României
                 †) Sf. Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei
(Dezlegare la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Acatistul Sf. Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei  cu cateheza: Istoria Bisericii Universale: Zwingli

1 Sâmbătă: Ziua naţională a României – LA MULŢI ANI - ROMÂNIA
       ora: 9,00: Te-Deum - 94 de ani de la făurirea Statului Naţional Unitar Român
              9,30: Pomenirea morţilor
            16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

2 Duminica a 31-a după Rusalii(Vindecarea orbului din Ierihon – Lc 18:35-43)
            ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Taina Sf. Maslu cu cateheza IBU: Jean Calvin

 

  2- 16 Dec. 2012    

2 Duminica a 31-a după Rusalii(Vindecarea orbului din Ierihon – Lc 18:35-43)
            ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Taina Sf. Maslu cu cateheza IBU: Jean Calvin

5 Miercuri: ora 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarh Nicolae, 17,00: Spovedanie

6 Joi: †) Sf. Ierarh Nicolae (Dezlegare la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae cu cateheza IBU: Neoprotestantismul

7 Vineri: †) Sf. Mare Mucenică Filofteia
             ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                   8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

8 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                       16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

9 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza IBU: Baptiştiii

12 Miercuri: Ora: 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                              8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

13 Joi: ora 8,30: Canoanele Maicii Domnului, glas II;  8,50: Spovedanie

14 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

15 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                            16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

16 Duminica a 28-a după Rusalii(Pilda celor poftiţi la cină – Lc 14:16-24) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00:Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza IBU: Penticostalii

 

Obs.: ► Între 2-6 Dec. 2012 se organizează Colecta pentru Fondul Filantropic Eparhial

 

  16 Dec. - 30 Dec. 2012    

 

16 Duminica a 28-a după Rusalii(Pilda celor poftiţi la cină – Lc 14:16-24) (Dez. la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00:Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza IBU: Penticostalii

19 Miercuri: Ora: 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                            8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

20 Joi: ora 8,30: Canoanele Maicii Domnului, glas III;  8,50: Spovedanie

21 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                       8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

22 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                           16,00: Vecernia;
                           16,45: Spovedanie

23 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               15,30: Sfeştanie (Sfinţirea cea mică a apei)

24 Luni: Sf. Cuv. Mucenică Eugenia(Ajunul Crăciunului) (POST)
                   ora 6,00: Ceasurile Ajunului Naşterii Domnului
                         7,00: Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare
                         8,30: Binecuvântarea cetelor de colindători

25 Marţi: (†) Naşterea Domnului(Crăciunul)
                    ora  4,30: Utrenia
                          5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          15,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana
                          16,30:Spectacol filantropic de Crăciun

26  Miercuri: (†) Soborul Maicii Domnului. Cuv. Nicodim de la Tismana(Harţi)
      ora: 8,45: Utrenia
             9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,15 Decernarea Premiilor Parohiei Ucea de Sus pe anul 2012
             15,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

27  Joi: †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan
                     ora: 8,45: Utrenia
                            9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          15,00: Vecernia

30 Duminica după Naşterea Domnului(Fuga în Egipt– Matei 2,13-23)
                   ora 8,45: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      15,00: Acatist de mulţumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate

Obs.: Marţi 25 Decembrie 2012, ora 16,30, Căminul Cultural Ucea de Sus
Spectacol filantropic de Crăciun, din program:
Piesa de teatru: „Regăsire de Crăciun”
Colinde tradiţionale interpretate de grupul vocal „Cetină de Brad”
„Crăciun de-altădată”,program muzical-umoristic susţinut de Corul Parohiei Ucea de Sus

  30 Dec. 2012 - 6 Ian. 2013    

30 Duminica după Naşterea Domnului(Fuga în Egipt– Matei 2,13-23)
                   ora 8,45: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      15,00: Acatist de mulţumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate 

31 Luni:  ora: 15,00: Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
                       23,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                       23,40:Te-Deum de Anul Nou – La Mulţi Ani 2013

1 Marţi: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou; Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
                ora: 9,00: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,00: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

3 Joi: ora: 10,30: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna

4 Vineri: ora 8,30: Ceasurile Ajunului Bobotezei(Harţi)
                 10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de la râu şi dealul

5 Sâmbătă: Ajunul Botezului Domnului(POST)
             ora 8,00-12,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de sus a satului(inclusiv Uliţa Pandrei)
                 13,30-16,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de jos a satului

6 Duminică: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia
                     5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari
                     8,00: Binecuvântarea apelor
                   15,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

Obs.: Parohia Ortodoxă Ucea de Sus urează tuturor credincioşilor: sănătate, pace, bucurie întru Duhul Sfânt şi un călduros La Mulţi Ani!

 

2 - 30 Ian. 2011 

2 Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
         Înainteprăznuirea Botezului Domnului

          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              15,00:Acatist de mulțumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate cu molitvele de început de an și cateheza „Molitvele Sfântului Vasile cel Mare şi a Sfântului Ioan Gură de Aur”

3 Luni: ora: 11,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna

4 Marți: ora 10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de la râu şi dealul

5 Miercuri: Ajunul Botezului Domnului(POST)
             ora 8,00-12,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de sus a satului
                 13,00-16,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de jos a satului

6 Joi: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia
                     5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari
                     8,00: Binecuvântarea apelor
                   15,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Vineri: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul (Dezlegare la peşte)
              ora 8,45: Utrenia
                  10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  15,00: Acatistul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul

8 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

9 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,45: Utrenia
                      10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     11,45: Şedinţa Adunării parohiale – Darea de seamă pe anul 2010
                     12,00: Şedinţa de licitaţie a stranelor(Biserică)

                     16,00: Vecernia cu cateheza Taina Cununiei, Slujba Logodnei, Ectenia(I)

15 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia;
                          16,45: Spovedanie

16 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
                  ora 8,45: Utrenia
                       10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Vecernia cu cateheza Taina Cununiei, Slujba Logodnei, Ectenia(II)

22 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia;
                          16,45: Spovedanie

23 Duminica a 31 după Rusalii(Vindecarea orbului din Ierihon– Luca 18,35-43)
                  ora 8,45: Utrenia
                       10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Vecernia cu cateheza Taina Cununiei, Slujba Logodnei, Punerea inelelor

29 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi
                          16,50: Spovedanie

30 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
         †) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur

                ora 8,45: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
                    16,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Taina Cununiei, Slujba Logodnei, Rugăciunea

30 Ian. - 13 Feb. 2011 

 

30 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
         †) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur

                ora 8,45: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
                    15,30: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Taina Cununiei, Psalmul 127

1 MarțiÎnainteprăznuirea Întâmpinării Domnului
                  ora 16,00: Vecernia cu litie
                        17,00: Spovedanie

2 Miercuri: (†) Întâmpinarea Domnului (Dezlegare la pește)
                ora 8,45: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Paraclisul Maicii Domnului  cu cateheza Taina Cununiei: Ectenia mare

5 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia;
                          16,45: Spovedanie

6 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28)
                ora 8,45: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza Taina Cununiei Prima rugăciune

12 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia;
                          16,45: Spovedanie

13 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
         ora 8,45: Utrenia
             10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             16,00: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos cu cateheza Taina Cununiei: Ectenia mare

 

13 Feb. - 6 Mart. 2011 

 

 

13 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
         ora 8,45: Utrenia
             10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             16,00: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos cu cateheza Taina Cununiei: Ectenia mare

19 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        16,00: Vecernia;
                        16,45: Spovedanie

20 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                  ora 8,45: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     16,00: Vecernia cu cateheza Taina Cununiei Prima rugăciune

26 Sâmbătă:  Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
             ora 8,00 Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                   8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   9,45: Pomenirea morţilor
                  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

27 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              15,30: Taina Sfântului Maslu(de obşte)cu cateheza: Taina Cununiei A doua rugăciune

5 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                     16,00: Vecernia
                     16,45: Spovedanie

6 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
                  ora 8,45: Utrenia
                     10,10: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Taina Cununiei: A treia rugăciune - Punerea cununiilor

Obs.: ► În prima săptămână a Triodului, Miercuri 16 Feb. şi Vineri 18 Feb. nu se ţine post
          În săptămâna 27 Feb. – 6 Mart. 2011 se face dezlegare la peşte, brânză, lapte şi ouă, inclusiv miercurea şi vinerea din această săptămână.

 

6 - 13 Mart. 2011 

6 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
     ora 8,45: Utrenia
         10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         16,30: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Gânduri la început de Post

7 Luni: ora 16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                     Cuvânt de folos: Despre păcatele cele mari

8 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                 Cuvânt de folos: Despre faradelegile de moarte (I)
                   18,00: Spovedanie

9 Miercuri: † Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
                  ora 8,45: Utrenia; Ceasul I; Ceasul IX
                      10,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                      16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                     Cuvânt de folos:Despre faradelegile de moarte (II)

10 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                16,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                            Cuvânt de folos:Despre păcatele ușoare
                18,00: Spovedanie

11 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Vindecări și leacuri pentru tot păcatul

12 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        10,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        12,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul) SUMERNA

                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

13  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
               ora 8,45: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    17,00: Paraclisul Maicii Domnului

13 - 20 Mart. 2011 

13  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   17,00: Paraclisul Maicii Domnului

14 Luni: ora ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre nelegiuita hulă(I)
                        18,00: Spovedanie

15 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre nelegiuita hulă(II)
                    18,00: Spovedanie

16 Miercuri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Despre nelegiuita hulă(III)

17 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre mândrie(I)
                18,00: Spovedanie

18 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Despre mândrie(II)

19 Sâmbăta - Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        10,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia
                        17,50: Spovedanie

20 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
               ora 8,45: Utrenia
                  10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  17,00: Paraclisul Sf. Ioan Rusul, cel grabnic folositor
                            Cuvânt de folos: Despre mândrie(III)

Obs: ► În perioada 13 – 25 Mart. 2011 se face colecta pentru Fondul Central Misionar.

20 - 27 Mart. 2011 

20 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
               ora 8,45: Utrenia
                  10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  17,00: Paraclisul Sf. Ioan Rusul, cel grabnic folositor
                            Cuvânt de folos: Despre mândrie(III)

21 Luni: ora ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre slava deșartă(I)
                        18,00: Spovedanie

22 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos:  Despre slava deșartă (II)
                    18,00: Spovedanie

23 Miercuri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Despre slava deșartă (III)

24 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
             18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)

25 Vineri : (†) Buna Vestire(Dezlegare la peşte)
               ora 9,00: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia
                   11,15 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                   17,00 Paraclisul Maicii Domnului

26 Sâmbăta - Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        10,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia; 17,50: Spovedanie

27 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   18,00: Acatistul Sfintei Cruci
                            Cuvânt de folos: Despre slava deșartă (IV)

27 Mart. - 3 Apr. 2011 

27 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   18,00: Acatistul Sfintei Cruci
                            Cuvânt de folos: Despre slava deșartă (IV)

28 Luni: ora ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos:Despre iubirea de argint(1)
                         19,00: Spovedanie

29 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre iubirea de argint(1I)
                     19,00: Spovedanie

30 Miercuri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Despre iubirea de argint(1II)

31 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre dobitoceasca curvie(I)
                 19,00: Spovedanie

1 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            Cuvânt de folos: Despre dobitoceasca curvie(II)

2 Sâmbăta - Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        10,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        18,00: Vecernia;
                        18,50: Spovedanie

3 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   17,30:Taina Sfântului Maslu
                            Cuvânt de folos: Despre dobitoceasca curvie(III)


3 - 10 Apr. 2011 

3 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   17,30:Taina Sfântului Maslu
                            Cuvânt de folos: Despre dobitoceasca curvie(III)

4 Luni: ora ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre dobitoceasca curvie(IV)
                     19,00: Spovedanie

5 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre dobitoceasca curvie(V)
                  19,00: Spovedanie

6 Miercuri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       18.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul
                                        Cuvânt de folos: Sf. Cuv. Maria Egipteanca

7 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii (Ceasul I, III, VI si Obednita)
               18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Despre mânie și iuțime
               19,00: Spovedanie

8 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 18.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
                                 Cuvânt de folos: Acatistul Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu

9 Sâmbăta - Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        10,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        18,00: Vecernia
                        18,50: Spovedanie

10 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              18,00: Paraclisul Sf. Nectarie Taumaturgul  
                             Cuvânt de folos: Despre lăcomia pântecului



10 - 17 Apr. 2011 

10 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              18,00: Paraclisul Sf. Nectarie Taumaturgul  
                             Cuvânt de folos: Despre lăcomia pântecului

11 Luni: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos:Despre zavistie
                   19,00: Spovedanie

12 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    18,00: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos:Despre nepăsare sau lene(I)
                    19,00: Spovedanie

13 Miercuri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                         Cuvânt de folos: Despre nepăsare sau lene(II)

14 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                18,00: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos:Despre nemulțumire
                19,00: Spovedanie

15 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                       Cuvânt de folos:Despre necazuri

16 Sâmbăta: Sâmbăta lui Lazăr
                     ora 8,00: Utrenia
                          9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                         18,00: Vecernia şi  Spovedanie

17 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,50: Sfinţirea vaselor pentru Sf. Paști
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,30 Denie Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                   20,30 Spovedanie

     Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti(Molitfelnic) în Săptămâna mare 18 – 23. Apr. nu se spovedeşte decât în cazuri excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată.

17 - 24 Apr. 2011 

17 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,50: Sfinţirea vaselor pentru Sf. Paști
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,30 Denie Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                   20,30 Spovedanie

18 Luni: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                  19,30: Denie. Cateheza: Pilda celor zece fecioare

19 Marţi: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                    19,30: Denie. Cateheza: Femeia cea păcătoasă care a uns cu mir pe Domnul
                              
20 Miercuri: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                            9,00:  Spovedanie - Sumerna
                           19,30: Denie. Cateheza: Spălarea picioarelor, Cina cea de taină, Rugăciunea cea mai presus de fire, Vânzarea Domnului
                           20,30 Spovedanie
 
21 Joi: ora 7,30: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
                19,00: Denia celor 12 Evanghelii. Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos  

22 Vineri: ora 9.00 Ceasurile Paştelui
                     11,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                     19,00: Prohodul Domnului

23 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

24 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii(Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

 

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti în Săptămâna mare 18 – 23. Apr. nu se spovedeşte decât în cazuri excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată.
          Slujba Sf. Mare Mc. Gheorghe se ține a Doua Zi de Paști
          Cei ce vor să doneze o tuia pentru Biserică o pot face adresându-se Pangarului Bisericii.

24 Apr. - 1 Mai 2011 

24 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           4,00 Utrenia Învierii(Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

25 Luni: (†) Sfintele Paşti; Sf. Mare Mucenic Gheorghe; Sf. Ilie Iorest și Sava Brancovici
                ora 9,00: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Vecernia. Cateheză: „Hristos a înviat!” – Cuvânt Pastoral I

26 Marţi: (†) Sfintele Paşti
                ora 9,00: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Vecernia Cateheză: „Hristos a înviat!” – Cuvânt Pastoral II

28 Joi: ora 18,00: Vecernia

29 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
                ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie Sf. Ioan Gură de Aur
                    11,30 Sfinţirea Apei
                    18,00 Vecernia

30 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

1 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,30: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

 

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea din săptămâna luminată nu se ţine post.
         Comitetul Parohial, departamentul Tineret al Parohiei Ucea de Sus organizează Miercuri și Joi 27-28 Aprilie 2011 un pelerinaj în Maramureș.

1 - 22 Mai 2011 

1 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,30: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

7 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia
                         18,45: Spovedanie
 
8 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos,

14 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                           18,00: Vecernia
                           18,45: Spovedanie

15 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

20 Vineri: ora 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
                      18,45: Spovedanie

21 Sâmbătă: †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena
              ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00:Acatistul Sf. Împărați Constantin şi Elena

22 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea se face dezlegare la pește.

 

22 Mai - 5 Iun. 2011 

22 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu cateheza Taina Cununiei:

28 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia
                        18,45: Spovedanie

29 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos  cu cateheza Taina Cununiei:

1 Miercuri: Odovania Praznicului Învierii
               ora 18,00: Vecernia cu litie
                     18,45: Spovedanie

2 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   10,50: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei)
                   11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
                   18,00 Vecernia cu cateheza Taina Cununiei:

4 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia
                       18,45: Spovedanie

5 Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45:Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          18,00 Acatistul de mulțumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate cu cateheza Taina Cununiei:

Obs.: ► Lucrările în Cimitirul parohial(împrejmuiri de morminte, amplasarea bordurilor, etc.) se vor desfășura numai cu acordul scris al Preotului Paroh și sub stricta supraveghere a epitropului în momentul împrejmuirii sau a fixării bordurilor. Cei ce nu vor respecta aceste principii se supun sancțiunilor Legii privind cimitirele și vor fi deferiți organelor penale abilitate pentru nerespectarea acestor prevederi. Vă mulțumim pentru înțelegere!

5 - 19 Iun. 2011 

 

5 Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
        18,00 Acatistul de mulțumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate cu cateheza Taina Cununiei

11 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
            ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 9,45 Parastas de obşte - Pomenirea Morţilor
               18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

12 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

13 Luni:(†) Sfânta Treime
               ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Sfintei Treimi cu cateheza Taina Cununiei

18 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                     18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

19 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                              ora 8,45: Utrenia
                                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                 15,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei)
                                 16,00 Taina Sf. Maslu invitat Ps Episcop Vicar Andrei Făgărășsnul

Obs.:  ► Miercuri 15 şi vineri 17 iun. nu se ţine post(Harţi)
         Duminică 19 Iun, Duminica tuturor Sfinţilor, va avea loc în Parohia Ucea de Sus tradiţionalul Maslu de obşte. Maslurile pe la casele credincioşilor se vor oficia în cursul săptămânii 20-28 iunie. Cei interesaţi se pot înscrie la Pangarul Bisericii până pe 18 Iun. 2011.
         Credincioşii care vor să ajute pentru pregătirea Sf. Maslu sunt rugaţi să o facă depunând sumele de bani la Pangarul Bisericii până Joi 16 Iun. 2011
         Lucrările în Cimitirul parohial(împrejmuiri de morminte, amplasarea bordurilor, etc.) se vor desfășura numai cu acordul scris al Preotului Paroh și sub stricta supraveghere a epitropului în momentul împrejmuirii sau a fixării bordurilor. Cei ce nu vor respecta aceste principii se supun sancțiunilor Legii privind cimitirele și vor fi deferiți organelor penale abilitate pentru nerespectarea acestor prevederi. Vă mulțumim pentru înțelegere!

19 Iun. - 3 Iul. 2011 

 

 

19 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                              ora 8,45: Utrenia
                                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                 15,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei)
                                 16,00 Taina Sf. Maslu invitat Ps Episcop Vicar Andrei Făgărășsnul

20 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

23 Joi: ora 18,00 Vecernia cu litie în cinstea Naşterii Sf. Ioan Botezătorul; 18,45: Spovedanie

24Vinerii: †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul (Dezlegare la peşte)
             ora 8,45: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00 Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul cu  cateheza: Istoria Creştinismului – Starea religioasă în Răsărit și Apus după schismă

25 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

26 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sfinţilor Români.– Matei 4,18-23) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,45: Utrenia
                  10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu  cateheza: Istoria Creştinismului – Cruciadele(I)

28 Marți: ora: 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. Petru şi Pavel; 19,00: Spovedanie

29 Miercuri: (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (Dezlegare la peşte)
                ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00: Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavel cu  cateheza: Istoria Creştinismului – Cruciadele(II)

2 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                      18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

3 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33)
                   ora 8,45: Utrenia
                      10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      18,00: Vecernia cu  cateheza: Istoria Creştinismului – Cruciadele(III)

3 - 24 Iul. 2011 

3 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33)
                   ora 8,45: Utrenia
                      10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      18,00: Vecernia cu  cateheza: Istoria Creştinismului – Cruciadele(III)

9 Sâmbătă: ora 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

10 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
 18,00: Vecernia cu cateheza: Istoria Creştinismului –Încercări de unire a Bisericilor sec. XI – XV

16 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

17 Duminica 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadareni– Matei 8,28-34; 9,1)
                ora 8,30: Utrenia
                      9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Vecernia cu cateheza: Istoria Creştinismului –Biserica Ortodoxă Română sec. XI- XV

19 Marți: ora 18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Proroc Ilie Tesviteanul
                      18,45: Spovedanie

20 Miercuri: †) Sfântul Măritul Proroc Ilie Tesviteanul (POST)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00: Acatistul Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul cu cateheza: Istoria Creştinismului – Monahismul în  răsărit sec. XI-XV

23 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

24 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia cu cateheza: Istoria Creştinismului – Monahismul în Apus

Obs.:  ► Colecta pentru Catedrala Mântuirii Neamului,  sumele in valoare de minim 50 RON vor fi depuse la pangarul Bisericii însoțite de un pomelnic scris citeț ce va fi trimis la Patriarhie.

24 - 31 Iul. 2011 

 

24 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
                ora 8,30: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia cu cateheza: Istoria Creştinismului – Monahismul în Apus

 30 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia;
                       18,45: Spovedanie

 31 Duminica 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); cateheza: Istoria Creştinismului: Inchiziția

31 Iul. - 7 Aug. 2011 

31 Duminica 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut în Capernaum– Mat 9,27-35)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 18,00 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); cateheza: Istoria Creştinismului: Inchiziția

1 Luni: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului, bucuria tuturor celor necăjiţi cu cateheza  Epistola Sf. Iacov 1,1-18Versetul de Aur: Iacov 1,17

2 Marţi: ora 18,00 Acatistul Maicii Domnului „Bucuria neaşteptată” cu cateheza Epistola Sf. Iacov 1,19-27; Versetul de Aur: Iacov 1,20 ; 18,45: Spovedanie

3 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunea de dimineaţă
                       8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza Epistola Sf. Iacov 2,1-13; Versetul de Aur: Iacov 2,13

4 Joi: ora 18,00 Acatistul Maicii Domnului, „Izvorul Tămăduirilor cu cateheza Epistola Sf. Iacov 2, 14-26; Versetul de Aur: Iacov 2,26; 18,45: Spovedanie

5 Vineri: ora 7,30: Rugăciunea de dimineaţă
                    8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza Epistola Sf. Iacov 3,1-12; Versetul de Aur: Iacov 3,2
                    18.00: Vecernia cu Litie; 18,45: Spovedanie

6 Sâmbătă: (†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

7 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00:Taina Sfântului Maslu(de obşte) cateheza Versetele de Aur ale săptămânii : Iacov 1,17;  1,20;  2,13;  2,26;  3,2

7 - 14 Aug. 2011 

7 Duminica 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor– Matei 14,14-22)
           ora 8,30: Utrenia
                9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              17,30:Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza Epistola Sf. Iacov 2,1-13; Versetul de Aur: Iacov 2,13

8 Luni: ora 7,30 Acatistul Maicii Domnului „Portăriţa”  cu cateheza Epistola Sf. Iacov 2, 14- 26; Versetul de Aur: Iacov 2,26;

9 Marţi: ora 18,00 Acatistul Maicii Domnului „Potirul Nesecat”  cu cateheza Epistola Sf. Iacov 3,1-12; Versetul de Aur: Iacov 3,2 ; 18,45: Spovedanie

10 Miercuri: ora 7,30: Rugăciunea de dimineaţă
                         8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza Epistola Sf. Iacov 3,13-18; Versetul de Aur: Iacov 3,16

11 Joi: ora 18,00 Acatistul Maicii Domnului, „Potoleşte întristările noastre”  cu cateheza Epistola Sf. Iacov 4,1-10; Versetul de Aur: Iacov 4,4,6; 18,45: Spovedanie

12 Vineri: ora 7,30: Rugăciunea de dimineaţă
                      8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza Epistola Sf. Iacov 4,11-17; Versetul de Aur: Iacov 4,17

13 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia ;18,45: Spovedanie

14 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
                       Înainteprăznuirea Adormirii Maicii Domnului
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; Prohodul Maicii Domnului

14 - 28 Aug. 2011 

14 Duminica 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare Potolirea furtunii– Matei 14,22-34)
                       Înainteprăznuirea Adormirii Maicii Domnului

               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; Prohodul Maicii Domnului

15 Luni: (†) Adormirea Maicii Domnului
               ora 8,30: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Paraclisul Maicii Domnului

20 Sâmbătă: ora 18,00: Vecernia

21 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00 Acatistul Adormirii Maicii Domnului

27 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia
                         18,45: Spovedanie

28 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
             ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               11,30: Expoziția de icoane pe sticlă a Cecului Buna Vestire Ucea de Sus
                        Închiderea festivă a  Școlii de Vară Ucea de Sus 2011
                       Premierea copiilor participanți la activitățile Cercului „Buna Vestire” și „Sf. Stelian”

               18,00: Vecernia cu litie

28 Aug. - 4 Sept. 2011 

 

28 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
             ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               11,30: Expoziția de icoane pe sticlă a Cecului Buna Vestire Ucea de Sus
                        Închiderea festivă a  Școlii de Vară Ucea de Sus 2011
                       Premierea copiilor participanți la activitățile Cercului „Buna Vestire” și „Sf. Stelian”

               

 29 Luni: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
        ora 8,30: Utrenia
              9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            18,00: Taina Sfântului Maslu (de obşte)

 3 Sâmbăta: ora 17,00 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia
                        18,45: Spovedanie

 4 Duminica 12-a după Rusalii (Tânărul bogat– Matei 19,16-26)
         ora 8,30: Utrenia
               9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza

 

4 - 11 Sept. 2011 

4 Duminica 12-a după Rusalii (Tânărul bogat– Matei 19,16-26)
         ora 8,30: Utrenia
               9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza Epistola Sf. Iacov 5,1-6

7 Miercuri: Înainteprăznuirea Nașterii Maicii Domnului  
         ora 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Naşterii Maicii Domnului
               18,45: Spovedanie

8 Joi: (†) Naşterea Maicii Domnului
          ora 8,30: Utrenia
                9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00: Acatistul Nașterii Maicii Domnului cu cateheza: Epistola Sf. Iacov 5, 7-12

10 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia
                        18,45: Spovedanie

11 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
          ora 8,45: Utrenia
             10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           Molitvele pentru începutul noului an școlar
             16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) (Sumerna)
             16,30 Taina Sfântului Maslu (de obşte) (Sumerna)

11 - 18 Sept. 2011 

 

11 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
          ora 8,45: Utrenia
             10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           Molitvele pentru începutul noului an școlar
             11,45 Parastas pentru Părintele Ilarie Morariu
             16,30: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) (Sumerna)
             17,00 Taina Sfântului Maslu (de obşte) (Sumerna)

13 Marți:  Înainteprăznuirea Înălţării Sfintei Cruci
              18,00: Vecernia cu litie în cinstea Înălţării Sfintei Cruci
              18,45: Spovedanie

14 Miercuri: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST) (Judecarea şi răstignirea lui Iisus, Ioan 19,6-11, 13-20, 25-28, 31-35)
             ora 8,30: Utrenia
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 11,00: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                 18,00: Acatistul Sf. Cruci cu cateheza Epistola Sf. Iacov 5, 13-15

17 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia
                         18,45: Spovedanie

18 Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00: Vecernia cu cateheza Epistola Sf. Iacov 5, 17-20

 

18 Sept. - 9 Oct. 2011 

18 Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
       ora 8,45: Utrenia
           10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00: Vecernia cu cateheza: Revelația naturală și supranaturală

24 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

25 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
             ora 8,45: Utrenia
                10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu cateheza: Căile de transmitere a Revelației – Sf. Scriptură

1 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       17,00: Vecernia;  17,45: Spovedanie

2 Duminica a 19-a după Rusalii(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Luca 6:31-36)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos (Sumerna)
              17,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Căile de transmitere a Revelației – Sf. Tradiție

8 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

9 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
             ora 8,45: Utrenia
                 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Vecernia cu cateheza: cu cateheza: Minunile și profețiile

9 - 23 Oct. 2011 

 

9 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
             ora 8,45: Utrenia
                 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Acatist de Mulțumire: cu cateheza: Minunile și profețiile

13 Joi: ora 17,00:Vecernia cu litie în cinstea Sfintei Cuv. Parascheva; 17,45: Spovedanie

14 Vineri: †) Sfânta Cuvioasă Parascheva (Post)
         ora 8,45: Utrenia
             10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             17,00: Acatistul Sf. Cuv. Parascheva cu cateheza: Cunoașterea lui Dumnezeu(I)

15 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

16 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic
             ora 8,45: Utrenia
                 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Vecernia cu cateheza:Cunoașterea lui Dumnezeu(II)

20 Joi: ora 17,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni
                   17,45: Spovedanie

21 Vineri: †) Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel (Post)
             ora 8,45: Utrenia
                 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00:Acatistul Sf. Cuv. Mărturisitori ardeleni cu cateheza:Cunoașterea lui Dumnezeu(III)

22 Sâmbăta: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                           17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

23 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39)
             ora 8,45: Utrenia
                  10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  17,00: Vecernia cu cateheza: Atributele lui Dumnezeu(I)

 

23 - 30 Oct. 2011 

23 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39)
             ora 8,45: Utrenia
                  10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  17,00: Vecernia cu cateheza: Atributele lui Dumnezeu(I)

25 Marțí ora 17,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Dimitrie, izvorâtorul de mir
                   17,45: Spovedanie

26 Miercuri †) Sf. Mare Mucenic Dimitrie (POST)
            ora 8,45: Utrenia
                10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                17,00: Acatistul Sf. Mare Mucenic Dimitrie cu cateheza: Atributele lui Dumnezeu(II)

27 Miercuri †) Sf. Cuv. Dimitrie Basarabov
            ora 8,00: Canonul de pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos
                  8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

29 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          17,00: Vecernia
                          17,45: Spovedanie

30 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00:Taina Sfântului Maslu(de obşte)

30 Oct. - 13 Nov. 2011 

30 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00:Taina Sfântului Maslu(de obşte)

5 Sâmbătă: ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,20: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          9,45: Pomenirea morţilor
                        16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

6 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
             ora 8,30: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Atotștiința și Atotânțelepciunea lui Dumnezeu

7 Luni: ora: 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril
                  16,45: Spovedanie

8 Marți: †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril
            ora 8,30: Utrenia
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Acatistul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril cu cateheza: Libertatea și Sfințenia lui Dumnezeu

9 Miercuri: Sf. Nectarie Taumaturgul
            ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul nostru Iisus Hristos
                  8,20 Acatistul Sf. Nectarie Taumaturgul
                  8,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

12 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

13 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
†)Sf. Ioan Gură de Aur

            ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Libertatea, Sfințenia și Iubirea lui Dumnezeu

13 - 20 Nov. 2011 

13 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
      †)Sf. Ioan Gură de Aur

            ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Libertatea, Sfințenia și Iubirea lui Dumnezeu

15 Marți: Începutul Postului Nașterii Domnului

16 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza: Dreptatea și Veracitatea lui Dumnezeu

17 Joi: ora 16,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                16,30: Spovedanie

18 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                      8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza: Descoperirea Sf. Treimi și Sf. Scriptură

19 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         16,00: Vecernia;
                         16,45: Spovedanie

20 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Luca 12:16-21)
†) Înainteprăznuirea intrării în Biserică a Maicii Domnului

           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Vecernia cu litie

20 - 27 Nov. 2011 

20 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Luca 12:16-21)
†) Înainteprăznuirea intrării în Biserică a Maicii Domnului

           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Vecernia cu litie

21 Luni: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  16,00: Acatistul Intrării în Biserică a Maicii Domnului cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos  - Ce-L face pe Iisus atât de diferit?”

22 Marți:  ora 16,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                     16,30: Spovedanie

23 Miercuri: : †) Cuv. Antonie de la Iezerul-Vâlcea (Dezlegare la peşte)
                   ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos  - ”Domn, înşelător sau lunatic?”

25 Vineri: †) Sf. Mare Muceniță Ecaterina
          ora 16,00: Acatistul Sf. Mare Muceniță Ecaterina, ocrotitoarea elevilor și studenților
                16,30: Spovedanie

26 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                         16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

27 Duminica a 30-a după Rusalii(Dregătorul bogat, păzirea poruncilor – Luca 18:18-27) (Dezlegare la peşte)
         ora 8,30: Utrenia
               9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,15: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca
            15,30: Taina Sfântului Maslu cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos - ”Ce părere are ştiinţa?”

27 Nov. - 4 Dec. 2011 

27 Duminica a 30-a după Rusalii(Dregătorul bogat, păzirea poruncilor – Luca 18:18-27) (Dezlegare la peşte)
         ora 8,30: Utrenia
               9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,15: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca
            15,30: Taina Sfântului Maslu cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos - ”Ce părere are ştiinţa?”

29 Marți: ora 16.00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Apostol Andrei
                    16,50: Spovedanie

30 Miercuri  †) Sf. Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României
                    †) Sf. Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei
(Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00: Acatistul Sf. Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei  cu cateheza: Viața și activitatea Sf. Andrei Șaguna

1 Joi: Ziua naţională a României LA MULŢI ANI - ROMÂNIA
       ora: 9,00: Te-Deum - 93 de ani de la făurirea Statului Naţional Unitar Român
              9,30: Spovedanie

2 Vineri: : ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                      8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos  - Sunt documentele biblice vrednice de încredere?(I)

26 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                         16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

4 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Luca 13:10-17)  † Sf. Mari Muceniţe Varvara (Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                             10,00: Tâlcuirea pericopei Evangheliei zilei
                             11,10: Viaţa Sf. Mari Muceniţe Varvara

               16,00: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos  - „Sunt documentele biblice vrednice de încredere?”(II)

4 - 11 Dec. 2011 

 

4 Duminica a 27-a după Rusalii(Tămăduirea femeii gârbove – Luca 13:10-17)  † Sf. Mari Muceniţe Varvara (Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                             10,00: Tâlcuirea pericopei Evangheliei zilei
                             11,10: Viaţa Sf. Mari Muceniţe Varvara

               16,00: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos  - „Sunt documentele biblice vrednice de încredere?”(II)

5 Luni: ora 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarh Nicolae, 17,00: Spovedanie

6 Marţi: †) Sf. Ierarh Nicolae (Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,35: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00: Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – ”Cine şi-ar da viaţa pentru o minciună?”

7 Miercuri: †) Sf. Mare Mucenică Filofteia
            ora 8,30: Acatistul Sf. Mare Mucenică Filofteia
                  9,10: Spovedanie

9 Vineri: : ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – ”Pentru ce căutaţi între cei morţi pe Cel ce este viu?”

10 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                            16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

11 Duminica a 28-a după Rusalii(a Sf. strămoşi: Pilda celor poftiţi la cină – Luca 14:16-24) (Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00:Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – „Minunea de pe drumul damascului”.

11 - 18 Dec. 2011 

 

11 Duminica a 28-a după Rusalii(a Sf. strămoşi: Pilda celor poftiţi la cină – Luca 14:16-24) (Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00:Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – „Minunea de pe drumul Damascului”.

14 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – „Mesia - O adresă în istorie”(I)

15 Joi: ora 16,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos; 16,30: Spovedanie

16 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                      8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – „Mesia - O adresă în istorie”(II)

17 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor
                         16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

18 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25) (Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              15,30: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – „Mesia - O adresă în istorie”(III)

18 Dec. 2011 - 1 Ian. 2012 

 

18 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25) (Dezlegare la peşte)
           ora 8,30: Utrenia
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              15,30: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei) cu cateheza: Persoana Mântuitorului Iisus Hristos – „Mesia - O adresă în istorie”(III)

21 Miercuri: ora 8,30: Spovedanie (Sumerna)
 
23 Vineri: ora 8,10: Ceasurile Ajunului Naşterii Domnului; 9,45: Spovedanie

24 Sâmbătă: ora 7,00: Canoanele Înainteprăznuirii şi ale Sf. Mc. Eugenia
                            7,15: Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur
                            8,30: Binecuvântarea cetelor de colindători

25 Duminica: (†) Naşterea Domnului(Crăciunul)
                    ora  4,30: Utrenia
                            5,20: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                          15,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana

26  Luni: (†) Soborul Maicii Domnului. Cuv. Nicodim de la Tismana
       ora: 8,30: Utrenia
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (10,00-10,10 Cuvânt de învăţătură)
            11,00 Povestea lui Moş Crăciun
            11,10 Decernarea Premiilor Parohiei Ucea de Sus pe anul 2011
            15,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. , Întâiul Mc. şi Arhidiacon Ştefan

27 Marţi: †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan
                    ora: 8,30: Utrenia
                            9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         15,00: Acatistul Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

31 Sâmbătă:  ora: 15,00: Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
                            23,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                            23,40:Te-Deum de Anul Nou – La Mulţi Ani 2012

1 Duminică: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou; Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
                ora: 9,00: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,00: Acatist de mulțumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate

 

Obs.: Luni 26 Decembrie 2010, ora 11,00 Povestea lui Moș Crăciun”, scenetă prezentată de elevii clasei a IV - Liceul IC Drăgușanu Victoria

 

27 Dec. 2009 - 3 Ian 2010) 

27 Duminica după Naşterea Domnului(Fuga în Egipt– Matei 2,13-23)
             †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan
                    ora: 9,00: Utrenia
                         10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         15,00: Acatistul Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

31 Joi: Cuv. Melania Romana
                  15,00: Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
                  23,30-0,00 Te-Deum de Anul Nou – LA Mulţi Ani 2010

1 Vineri: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou
                ora: 9,00: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    15,00: Acatistul Sf. Vasile cel Mare cu molitvele de început de an

2 Sâmbătă: Înainteprăznuirea Botezului Domnului
                    ora 15,00: Vecernia

3 Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               14,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna
               15,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos

 

3- 10 Ian 2010) 

3 Duminica dinaintea Botezului Domnului (Marcu 1,1-8)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               14,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna
               15,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos

4 Luni:  ora 10,30: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de la râu şi dealul

5 Marţi: Ajunul Botezului Domnului (POST)
              ora 8,30: Ceasurile Ajunului Botezului Domnului
                     8,30-12,30: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de sus a satului
                   13,30-16,30: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – partea de jos a satului

6 Miercuri: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza) Harţi
               ora  4,30: Utrenia
                     5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     7,00 Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari

                     8,00 Binecuvântarea apelor
                    12,00 Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari(Sumerna)
                   15,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Joi: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul (Dezlegare la peşte)
              ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   15,00: Acatistul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul

9 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

10 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,45: Utrenia
                        10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: „Smerita cugetare”

Obs.:  ► Aghiasma Mare se ia în perioada 6 – 14 Ian., pe nemâncate, după Rugăciune
         Duminică 17 Ian. 2010  Adunarea Parohială a Parohiei Ucea de Sus este convocată pentru alegerea Organelor Parohiale. Cei ce vor să facă parte din aceste Organe Parohiale sunt rugaţi să se înscrie la Pangarul Bisericii până sâmbătă 16 Ian. 2010.

 

10- 24 Ian 2010) 

10 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,45: Utrenia
                        10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00: Paraclisul Maicii Domnului cu cateheza: „Smerita cugetare”

16 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia
                          16,45: Spovedanie

17 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
                  ora 8,45: Utrenia
                       10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      11,45: Şedinţa Adunării parohiale – Alegerea Organelor Parohiale
                      16,00: Acatistul Sf. Antonie cel Mare cu  cateheza: Sfântul Antonie cel Mare

23 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia
                          16,45: Spovedanie

24 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
                  ora 8,45: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,45: Şedinţa Adunării parohiale – Darea de seamă pe anul 2009
                   12,00: Şedinţa de licitaţie a stranelor(Biserică)

                   16,00: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos cu  cateheza: Perioada Triodului

Obs.:  ►Aghiasma Mare se ia în perioada 6 – 14 Ian., pe nemâncate, după Rugăciune
         Duminică 17 Ian. 2010 Adunarea Parohială a Parohiei Ucea de Sus este convocată pentru alegerea Organelor Parohiale. Cei ce vor să facă parte din aceste Organe Parohiale sunt rugaţi să se înscrie la Pangarul Bisericii până sâmbătă 16 Ian. 2010
       Adunarea Parohială este convocată în Şedinţă ordinară Duminică 24 Ian. 2010, ora 11,45; Darea de seamă pe anul 2009
       Banii pentru licitaţia stranelor se achită în 24 de ore de la închiderea licitaţiei;
       Data limită până la care se fac Parastasele pentru Paştile 2009(NOPOROŞNA DE PAŞTI) este  Sâmbătă 6 Feb. 2010. 

24- 31 Ian 2010) 

24 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului– Luca 18,10-14)(Începutul Triodului)
                  ora 8,45: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,45: Şedinţa Adunării parohiale – Darea de seamă pe anul 2009
                   12,00: Şedinţa de licitaţie a stranelor(Biserică)

                   16,00: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos cu  cateheza: Perioada Triodului

29 Vineri: ora: 16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi(Harţi)
                       16,45: Spovedanie

30 Sâmbătă: †) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur
                ora 8,45: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                  - Rugăciuni cu cereri speciale pentru elevi si studenţi
                    16,00: Vecernia
                    16,45: Spovedanie

31 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                  ora 8,45: Utrenia
                      10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte)

 

Obs.: ► Miercuri 27 Ian. şi Vineri 29 Ian. 2010 Nu se ţine Post
        Adunarea Parohială este convocată în Şedinţă ordinară Duminică 24 Ian. 2010, ora 11,45; Darea de seamă pe anul 2009
       Banii pentru licitaţia stranelor se achită în 24 de ore de la închiderea licitaţiei;
       Data limită până la care se fac Parastasele pentru Paştile 2009(NOPOROŞNA DE PAŞTI) este  Sâmbătă 6 Feb. 2010. 

 

31 Ian.- 7 Feb. 2010 

31 Duminica a 34 după Rusalii(a Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
                  ora 8,45: Utrenia
                      10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte)

1 Luni:  Înainteprăznuirea Întâmpinării Domnului
                  ora 16,00: Vecernia cu litie
                       17,00: Spovedanie

2 Marţii: (†) Întâmpinarea Domnului
                ora 8,45: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    16,00: Paraclisul Maicii Domnului 

6 Sâmbătă:  Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
             ora 8,00 Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                   8,30: Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   9,45: Pomenirea morţilor
                  16,00: Vecernia
                  16,45: Spovedanie

7 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00:Vecernia cu cateheza: Sf. Mucenice surori Marta şi Maria

 

7- 14 Feb. 2010 

 

7 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,00:Vecernia cu cateheza: Sf. Mucenice surori Marta şi Maria

13 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                          16,00: Vecernia
                          16,45: Spovedanie

14 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
                  ora 8,45: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     16,00: Seară Duhovnicească - Lăsatul secului de brânză
                                   Vizionarea filmului : Moise

14.- 21 Feb. 2010 

14 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
                  ora 8,45: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     16,00: Seară Duhovnicească - Lăsatul secului de brânză
                                   Vizionarea filmului : Moise

15 Luni: ora 16,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                              Cuvânt de folos: Judecători,1-2: Îngerul Domnului vesteşte nenorociri peste Israel.   

16 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii - Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I
                     16,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                 Cuvânt de folos: Judecători,3: Otniel, Aod şi Şamgar.. 
  
17 Miercuri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii- Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I
                          16,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                     Cuvânt de folos: Judecători,4-5: Debora a şi Barac 

18 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii- Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I
                16,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                            Cuvânt de folos: Judecători,6-8: Ghedeon.
                17,30: Spovedanie

19 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii- Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I
                      14,00: Spovedanie
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                        Cuvânt de folos: Judecători,9: Abimelec
    
20 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        10,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        16,00: Vecernia şi  Spovedanie

21  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
               ora 9,00: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    16,30: Paraclisul Maicii Domnului

 

21- 28 Feb. 2010 

 

 21  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
               ora 9,00: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                    16,30: Paraclisul Maicii Domnului

22 Luni: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 16,30: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos: Judecători,6-8: Ghedeon

23 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  16,30: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos:  Judecători,9: Abimelec
                  17,30: Spovedanie

24 Miercuri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                      Cuvânt de folos: Judecători,10-12: Ieftae

25 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              16,30: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos: Judecători, 13-16: Samson

26 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      14,00: Spovedanie
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                           Cuvânt de folos: Judecători, 17-21: Nelegiuirea din Ghibeea

27 Sâmbăta -  Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                        8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       10,00: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                       16,30: Vecernia şi  Spovedanie

28 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
               ora 9,00: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  16,30: Taina Sfântului Maslu(de obşte)

Obs.: ► În perioada 21 Feb - 25 Martie 2009 se face colecta în bani pentru Fondul Central Misionar

 

28 Feb. - 7 Mart. 2010 

 

 

28 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
               ora 9,00: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                  16,30: Taina Sfântului Maslu(de obşte)

1 Luni: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               16,30: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos: Judecători, 17-21: Nelegiuirea din Ghibeea

2 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 16,30: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos:  Rut
                 17,30: Spovedanie

3 Miercuri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                      Cuvânt de folos: I Regi 1-2,12: Naşterea lui Samuel

4 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
             16,30: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos: I Regi 2,12-4: Fii lui Eli

5 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  14,00: Spovedanie
                  15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                           Cuvânt de folos: I Regi 5-7:Chivotul Legii Domnului

6 Sâmbăta -  Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                       16,30: Vecernia şi  Spovedanie

7 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   16,30: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei)

7 - 14 Mart. 2010 

7 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   17,00: Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei)

8 Luni: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               17,00: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos: I Regi 7-8: Poporul cere un rege
               18,00: Spovedanie

9 Marţi: † Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
                  ora 8,45: Utrenia; Ceasul I; Ceasul IX
                      10,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                      17,00: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos: I Regi 9-10: Saul uns rege

10 Miercuri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                      Cuvânt de folos: I Regi11-12: Samul încetează de a mai fi judecător

11 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,00: Pavecerniţa mare ; Cuvânt de folos: I Regi 13-14:Greşeala lui Saul
                18,00: Spovedanie

12 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                      14,00: Spovedanie
                      15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                           Cuvânt de folos: I Regi 15: Saul osândit

6 Sâmbăta -  Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                       17,00: Vecernia şi  Spovedanie

14 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică

14 - 21 Mart. 2010 

14 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică Cuvânt de folos: I Regi 16: David uns rege

15 Luni: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare ;Cuvânt de folos: I Regi 17-18: David şi Goliat

16 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare ;Cuvânt de folos: I Regi19-20: David şi Ionatan

17 Miercuri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul
                                        Cuvânt de folos: I Regi 21-23: David prigonit

18 Joi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
               17,00: Pavecerniţa mare ;Cuvânt de folos: I Regi 24-27; David cruţă viaţa lui Saul

19 Vineri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                          17.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
                      Cuvânt de folos: I Regi 28-31 Saul la vrăjitoarea din Endor. Moartea lui Saul
                           18,30: Spovedanie

20 Sâmbăta -  Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul zilei din Triod
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia şi  Spovedanie

21 Duminica  a 5 a din Post(a Cuvioasei Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              17,00 Taina Sfântului Maslu

21 - 28 Mart. 2010 

21 Duminica  a 5 a din Post(a Cuvioasei Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
          ora 8,45: Utrenia
              10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
              17,00 Taina Sfântului Maslu

22 Luni: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare ;Cuvânt de folos: II Regi 13-14Amon.Iertarea lui Abesalon
                 18,00: Spovedanie

23 Marţi: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    17,00: Pavecerniţa mare ;Cuvânt de folos: II Regi 15-18 Razvrătirea lui Abesalon
                    18,00: Spovedanie

24 Miercuri: ora 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)

25 Joi : Buna Vestire(Dezlegare la peşte)
               ora 9,00: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia
                   11,15 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                   17,00 Paraclisul Maicii Domnului Cuvânt de folos: II Regi 19-20 David iarăşi rege

26 Vineri: ora: 7,00: Rugăciunile dimineţii(Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                       14,00: Spovedanie
                       15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                 Cuvânt de folos: II Regi 21-24: Ultimele cuvinte ale lui David

27 Sâmbăta: Sâmbăta lui Lazăr
                     ora 8,00: Utrenia
                           9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                          17,00: Vecernia şi  Spovedanie

28 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) Dezlegare la peşte
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,30 Denie. Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                   20,30 Spovedanie

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti în Săptămâna mare 29 Mart. – 3. Apr. nu se spovedeşte decât  în cazurile excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată.

28 Mart. - 4 Apr. 2010 

28 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) Dezlegare la peşte
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,30 Denie. Cateheza: Iosif cel preafrumos şi blestemul smochinului
                   20,30 Spovedanie

29 Luni: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                  19,30: Denie. Cateheza: Pilda celor zece fecioare

30 Marţi: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                   19,30: Denie. Cateheza: Femeia cea păcătoasă care a uns cu mir pe Domnul
                              
31 Miercuri: ora 7,30: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                         9,00:  Spovedanie - Sumerna
                       19,30: Denie. Cateheza: Spălarea picioarelor, Cina cea de taină, Rugăciunea cea mai presus de fire, Vânzarea Domnului
                       20,30 Spovedanie

1 Joi: ora 7,30: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
             19,00: Denia celor 12 Evanghelii. Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos  

2 Vineri: ora 9.00 Ceasurile Paştelui
                   11,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                   19,00: Prohodul Domnului

3 Sâmbăta: ora 8,00  Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

4 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           5,00 Utrenia Învierii(Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

Obs.: ► Conform rânduielilor bisericeşti în Săptămâna mare 29 Mart. – 3. Apr. nu se spovedeşte decât  în cazurile excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată.
          Comitetul Parohial, departamentul Tineret al Parohiei Ucea de Sus organizează Miercuri 7 Aprilie 2010 un pelerinaj în Ţara Haţegului(Mănăstirea Prislop şi alte monumente ale neamului românesc). Tinerii(14-35 ani) sunt invitaţi să se înscrie şi să ia legătura cu Gheorghe Stoia.

4- 11 Apr. 2010 

 

4 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           5,00 Utrenia Învierii(Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor(A Doua Înviere)

5 Luni: (†) Sfintele Paşti
                ora 9,00: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Vecernia. Cateheză: „Hristos a înviat!” - Dovezi ale Învierii Domnului - I)

6 Marţi: (†) Sfintele Paşti
                ora 9,00: Utrenia
                    10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Vecernia Cateheză: „Hristos a înviat!” - Dovezi ale Învierii Domnului - II)

8 Joi: ora 18,00: Vecernia

9 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
                ora 8,45: Utrenia
                     10,00: Sfânta Liturghie Sf. Ioan Gură de Aur
                     11,30 Sfinţirea Apei
                     18,00 Vecernia

10 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

11 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,30: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos   Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua Liturgică: Dialogul Preot - Credincioși

 

Obs.: Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea din săptămâna luminată nu se ţine post.

         ► Comitetul Parohial, departamentul Tineret al Parohiei Ucea de Sus organizează Miercuri 7 Aprilie 2010 un pelerinaj în Ţara Haţegului(Mănăstirea Prislop şi alte monumente ale neamului românesc). Tinerii(14-35 ani) sunt invitaţi să se înscrie şi să ia legătura cu Gheorghe Stoia.

11- 18 Apr. 2010 

11 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   11,30: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul

                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos,
                               Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua Liturgică: Dialogul Preot - Credincioși
                   

17 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia
                        18,45: Spovedanie

18 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos,
                               Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua Liturgică - Marea Rugăciune Euharistică (Rug. Teologică; Sanctus(Trisaghionul Biblic); Rugăciunea Hristologică)

Obs.: Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea din săptămâna luminată nu se ţine post.
           Conform pravilelor bisericeşti in zilele de miercuri şi vineri până la Înălţarea Domnului se face dezlegare la peşte, vin şi untdelemn.

18- 25 Apr. 2010 

18 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos,
                 Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua Liturgică - Marea Rugăciune Euharistică (Rug. Teologică; Sanctus(Trisaghionul Biblic); Rugăciunea Hristologică)

22 Joi: ora 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Gheorghe
                 18,45: Spovedanie

23 Vineri: †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă
                 ora 8,45: Utrenia
                      9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   
  11,30 Sfinţirea Apei
                     18,00: Acatistul Sf. Mare Mucenic Gheorghe
                           Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua Liturgică(Anamneza și Epicleza)

24 Sâmbătă: †) Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropoliţii Transilvaniei
                ora 8,45: Utrenia
                     9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Vecernia
                    18,45: Spovedanie

25 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos
                               

25 Apr.- 9 Mai 2010 

25 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
               ora 8,45: Utrenia
                    9,50: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos
                               

1 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia
                       18,45: Spovedanie

2 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
               ora 8,45: Utrenia
                   10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos
                                Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua Liturgică

8 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                       18,00: Vecernia
                       18,45: Spovedanie

9 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos
                              Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua LiturgicăDiptice(I)

 

9- 16 Mai 2010 

9 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00 Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos
                              Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua LiturgicăDiptice(I)

12 Miercuri: Odovania Praznicului Învierii
               ora 18,00: Vecernia cu litie
                     18,45: Spovedanie

13 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   10,50: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei)
                   11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
                   18,00 Vecernia
                             Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua LiturgicăDiptice(II)

15 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor
                          18,00: Vecernia
                          18,45: Spovedanie

16 Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia
                                Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua LiturgicăDiptice(III)

 

16- 30 Mai 2010 

16 Duminica a 7-a după Paşti (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
               ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00 Vecernia
                                Cateheza: Explicarea Sfintei Liturghii – Anaforaua LiturgicăDiptice(III)1

20 Joi: ora 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
                 18,45: Spovedanie

21 Vineri:: †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena(Dezlegare la peşte)
              ora 8,45: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00:Acatistul Sf. Împ. Constantin şi Elena

22 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
           ora 8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 9,45 Parastas de obşte - Pomenirea Morţilor
                18,00: Vecernia
                18,45: Spovedanie

23 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,45: Utrenia
                     9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

24 Luni:(†) Sfânta Treime
              ora 8,45: Utrenia
                   9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Acatistul Sfintei Treimi

29 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor
                        18,00: Vecernia
                        18,45: Spovedanie

30 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                             ora 9,45: Utrenia
                                 10,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                 12,30 Sfeştanie(Sfinţirea apei)
                                 13,15 Taina Sf. Maslu(de obşte)

 

Obs.: Miercuri 26 şi vineri 28 Mai iun. nu se ţine post(Harţi)
         Duminică 30 Mai, Duminica tuturor Sfinţilor, va avea loc în Parohia Ucea de Sus tradiţionalul Maslu de obşte. Maslul pe la casele credincioşilor nu se va oficia în acea zi de duminică 30 Mai ci numai în cursul săptămânii 31 Mai-4 iunie. Cei interesaţi se pot înscrie la Pangarul Bisericii până pe 29 Mai 2010.
         Credincioşii care vor să ajute pentru pregătirea Sf. Maslu sunt rugaţi să o facă depunând sumele de bani la Pangarul Bisericii până Joi 27 Mai 2010
         Vizitaţi Saitul Parohiei Ucea de Sus la adresa:  www.parohiauceadesus.ro
                  Recomandări: Sf. Gheorghe, Hramul Bisericii mici; O descoperire de senzaţie în lumea medicală - Telegonia; Documentar:APA, Dacă toţi oamenii ar vedea acest documentar, lumea ar deveni mai ...bună!

30 Mai- 13 Iun. 2010 

 

30 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                             ora 9,45: Utrenia
                                 10,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                                 12,30 Sfeştanie(Sfinţirea apei)
                                 13,15 Taina Sf. Maslu(de obşte)

31 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

5 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                      18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

6 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sfinţilor Români.– Matei 4,18-23) (Dezlegare la peşte)
             ora 8,45: Utrenia
                  10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia  cu cateheza: Istoria Creştinismului – Iisus Hristos, Mântuitorul lumii

9 Miercuri: ora 7,00: Spovedanie
                          8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                          8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

11 Vineri: ora 7,00: Spovedanie
                      8,00: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                      8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

12 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                        18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

13 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33) (Dezlegare la peşte)
                  ora 8,45: Utrenia
                      10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      18,00: Vecernia cu  cateheza: Istoria Creştinismului – Răspândirea creştinismului

Obs.:În sâmbetele şi duminicile Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel  se face dezlegare la Peşte

 

13- 20 Iun. 2010 

13 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33) (Dezlegare la peşte)
                  
ora 8,45: Utrenia
                      10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      
18,00: Vecernia cu  cateheza: Istoria Creştinismului– Viaţa şi cultul creştin în epoca apostolică şi post-apostolică

16 Miercuri: ora 7,10: Spovedanie
                    7,45: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                    8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu  cateheza: Istoria Creştinismulu -                               Organizarea Bisericii în primele veacuri(I)

18 Vineri: ora 7,10: Spovedanie
             7,45: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
             8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu  cateheza: Istoria Creştinismului - Organizarea Bisericii în primele veacuri(II)

19 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                         18,00: Vecernia
                         18,45: Spovedanie

20 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00: Vecernia cu  cateheza: Istoria Creştinismului -   Istoria Creştinismului Persecuţiile – cauzele şi desfăşurarea lor

 

Obs.:În sâmbetele şi duminicile Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel  se face dezlegare la Peşte
         Vizitaţi Saitul Parohiei Ucea de Sus la adresa www.parohiauceadesus.ro
    Recomandări:
        Eveniment Maslu de obşte 30 Mai 2010
        Cuvânt de folos   O cauză de multe ori ignorată a bolii:Egocentrismul
        Tradiţii şi obiceiuri: Corul Parohiei Ucea de Sus -  Prelucrări folclorice

20- 27 Iun. 2010 

20 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   18,00: Vecernia cu  cateheza:
                                Istoria Creştinismului Persecuţiile – cauzele şi desfăşurarea lor

23 Miercuri: ora 7,10: Spovedanie
                            7,45: Canonul de pocăinţă către Domnul nostru Iisus Hristos
                            8,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur cu  cateheza:
                                    Istoria Creştinismului: Canonul Noului Testament.
                          18,00 Vecernia cu litie în cinstea Naşterii Sf. Ioan Botezătorul
                          18,45: Spovedanie

24 Joi: †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul(Dezlegare la peşte)
            ora 8,30: Utrenia
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00 Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul cu  cateheza:
                              Istoria Creştinismului: Sfânta Tradiție

25 Vineri: ora 8,30: Spovedanie(Sumerna)

26 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor (Dezlegare la peşte)
                           18,00: Vecernia
                           18,45: Spovedanie

27 Duminica 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadareni– Matei 8,28-34; 9,1) (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu  cateheza:
                                      Istoria Creştinismului:  Simbolurile de credinţă

27 Iun. - 11 Iul. 2010 

 27 Duminica 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadareni– Matei 8,28-34; 9,1) (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Utrenia
                    9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00: Taina Sfântului Maslu(de obşte) cu  cateheza:
                                      Istoria Creştinismului:  Simbolurile de credinţă

28 Luni: ora: 18,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. Petru şi Pavel